Моральне збіднення особистості у творчості А. Чехова (На прикладі оповідань «Іонич» та «Агрус»)

Метою даного уроку було розкриття трагізму повсякденно-буденного існування та духовного збіднення особистості в оповіданні.

Завдання: формувати вміння проводити лінгвостилістичний аналіз тексту художнього твору; з'ясувати, як використовуються художні деталі у розкритті образу головного героя оповідання; допомогти учням зрозуміти, що перетворення Старцева на Йонича – це трагедія інтелігентної людини, яка не впоралася з навколишньою обивательщиною.

Методи та форми: на уроці використовувався метод: коментоване читання у поєднанні з евристичним методом, повідомлення учня, елементи лінгвостилістичного аналізу За джерелом здобуття знань – словесно-ілюстративний. За рівнем активності пізнавальної діяльності – дослідницька робота, репродуктивний аналіз За технікою – індивідуальна, колективна діяльність. За функціями – аналіз прочитаного.

Даний урок входить у систему вивчення оповідань Чехова. Навчальний матеріал організований в такий спосіб, що з виконанні більшості завдань учні повинні самі «додумуватися» до правильної відповіді. Ця темауроку не втратила своєї актуальності і в наш час.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Тема: Деградація особистості оповіданні А. П. Чехова"Іонич".

Цілі: розкрити трагізм повсякденно- буденного існування та духовного збіднення особистості в оповіданні.

Завдання: 1. Освітня:вивчити розповідь А. П. Чехова «Іонич» методом цілісного аналізу, дати учням поняття про єдність форми та змісту, показати їм обумовленість художньої форми твору його змістом, безпосередньо ознайомити їх з особливостями художнього методу письменника, спостерігаючи разом із ними поступове поглиблення характеристики героя, розкриття основних ідей твори в ході розвитку його дії, розуміючи значення портрета, монологу, діалогу, авторської мови, що виявляє ставлення письменника до героя. Зосередити увагу на художніх деталях (оригінальність композиційного прийому, мальовничість пейзажу, влучність епітету, характерність порівняння).

2. Розвиваюча : розвивати усне зв'язне монологічне мовлення, вміння виразно читати прозовий текст, переказувати, грамотно формулювати відповідь на поставлене питання, порівнювати, робити узагальнення та висновки, формувати вміння глибокого аналізу тексту; виробляти комунікативні навички в обговоренні проблемних питаньуроку; розвивати творчі здібності, монологічну мову.

3 . Виховна: викликати інтерес до творчості А.П.Чехова; формувати моральні цінності особистості;

Методи: евристичний, проблемний, лінгвістичний аналіз тексту.

Форми роботи: бесіда, робота в парах, робота з опорними схемами, таблицями, аналіз тексту, творча робота.

Епіграфи: (на дошці)

Хід уроку:

  1. Вступне слово вчителя.

Сьогодні ми продовжуємо знайомство із творчістю А.П. Чехова. На першому плані у творах письменника стоїть людина, її внутрішній та зовнішній світ, його індивідуальність, тому що, за словами Антона Павловича, “тоді людина стане кращою, коли ви покажете, якою вона є”.

(Сл. 1-5) Все це призводить до загибелі людини в людині, і про це ми з вами говоритимемо сьогодні на уроці, аналізуючи розповідь “Іонич”. Приділяючи особливу увагу художнім деталям, намагатимемося виправдати довіру письменника до нас, читачів, і зрозуміти те, на що лише натякає автор.

Повідомлення учня «Історія створення оповідання»

  1. Визначення теми уроку.

(Сл.6) Тема: «………………………людини в оповіданні А. П. Чехова «Іонич»

Як бачите, у визначенні теми є перепустка. Зрозуміло, що мова на уроці підепро людину, про головного героя оповідання. Але що з ним відбувається? На це питання нам належить відповісти та заповнити перепустку.

3. Постановка мети уроку.

(Сл.7) Мета:

Щоб поставити мету уроку, пропоную згадати сюжет оповідання.

А) творче завдання «Хто передасть сюжет коротше?»

(На початку ми бачимо молодого доктора Старцева, повного сил, енергії, здатного закохатися. До кінця оповідання він перетворюється на малорухливого, черствого, грубого Йонича).

Як бачимо, сюжет простий, подій небагато, отже, головне не зовнішні події, а те, що відбувається всередині героя. Змінюється головний герой? (Так). Тож яка мета нашого уроку?

(Простежити, як змінюється герой і під впливом чого це відбувається.)(Сл. 7)

Для цього звернемося до композиції. (Сл.8)

  1. Актуалізація знань. (перевірка знання та розуміння тексту)

Знайдіть відповідності (сл. 9-10)


I глава


II глава


III розділ


IV розділ


V глава


Весна життя


Кохання


Крах


Останній спалах


Фінал


«Коли ще я не пив сліз із чаші буття...»


«...йому хотілося закричати, що він хоче, що він чекає любові будь-що-будь».


«І шкода було свого почуття, цього свого кохання...»


«І вогник у душі згас».


«Куди це Йонич їде?»

  1. Аналіз тексту з метою характеристики героя, які у ньому змін.

а) заповнення таблиці.(Робота в парах)

Яким постає герой у кожному із цих глав?(сл.11)

1 гр. - 1-2 розділ.

2 гр. - 3-4 розділ.

3 гр. - 5 розділ

1 група (1 глава): приємно, зручно, не відчуває втоми, сміється, співає, “добрі, покійні думки”, “недурно”

2 група (2 глава): хвилюється, страждає, мучиться, "п'янить надія", захоплюється, чекає любові, жахається, "ох, не треба б повніти"

3 група (3 глава): приголомшений, відчуває радісне, болісне почуття, "перестало неспокійно битися серце", шкода кохання, соромно, заспокоївся

4 група (4 глава): спішно приймає хворих, ні з ким не сходиться, хоче говорити, скаржитися, "вогник у душі погас", дратується, "старимся, повніємо, опускаємося", "а добре, що я тоді не одружився"

5 група (5 глава): "поповнів, ожирів", "живеться йому нудно", "ніщо його не цікавить", "жадібність здолала"

Висновок: Розвиток образу доктора Старцева йде низхідною. Герой поступово деградує.

(Результати спостережень поміщаються в таблицю) (сл12-17)

Події в оповіданні викладаються у хронологічній послідовності - від молодості героя до зрілості. У глибинному змісті - рух назад, втрата Старцевим всього людського, поступове його спустошення, перетворення на байдужу, егоїстичну істоту. Йонич проходить свій життєвий шлях, як сходами, швидко піднімаючись вгору - до матеріального добробуту і ще швидше спускаючись вниз - до морального спустошення.

Вся розповідь розгортається так, щоб показати поступове перетворення інтелігента на обивателя, доктора Дмитра Іонича Старцева на бездушного Іонича, який втратив разом з ім'ям та прізвищем свою душу.

У розкритті змісту етапів життя Старцева Чехов лаконічно демонструє поступове зубожіння духу героя, ослаблення його волі, сили опору, втрату активності, живої людської реакції. Кожен новий етапжиття героя розкриває його моральне падіння.

Повернемося до теми уроку. Я думаю, що тепер ви зможете сформулювати її. Що ж відбувається з головним героєм упродовж оповідання? (Духовна деградація) (сл.29-тема)

Б) Подібно до інших письменників, Чехов відчуває свого героя любов'ю.(Сл.18)

(Розмова)

Як розвиваються відносини Старцева та Котика?

Вибудуємо ланцюжок із ключових фраз. (Сл.19-21)

«Катерина Іванівна ….дуже подобалася йому»

«Я не бачив вас цілий тиждень, а якби ви знали, яке це страждання!»

«Вона захоплювала його…»

На душі було радісно, ​​тепло, і водночас якийсь холодний шматочок міркував: «Зупинись, доки не пізно!»

«Кохання моє безмежне. Прошу, благаю вас, будьте моєю дружиною!

«…перестало неспокійно битися серце. …Шкода було свого почуття, цього свого кохання»

«Скільки клопоту, однак!»

«Щось заважало йому відчувати, як раніше»

«Він згадав про своє кохання…, і йому стало ніяково»

«А добре, що я з нею не одружився»

"Вогник все розгорявся в душі ..."

«Він згадав про папірці, які він вечорами виймав із кишень із таким задоволенням, і вогник у душі погас»

Висновок: (сл.22)

В) Аналіз епізоду.(На цвинтарі) (Сл. 23)

Проблемне питання: Символом чого є цвинтар?(Сл.24-26)

Перегляньте наведені мною ключові фрази з тексту і спробуйте відповісти на проблемне запитання.

«Здавалося, що тут було світліше…»

«сонні дерева»

«так гарне і м'яке місячне світло»

"нема життя"

«що обіцяє життя тихе, прекрасне, вічне»

«віє прощенням, смутком та спокоєм»

«навколо безмовність»

«це не спокій і тиша, а глуха туга небуття, пригнічений розпач»

«лампадка ... відбивала місячне світло і, здавалося, горіла»

«хотілося закричати, що він хоче, що він чекає на кохання»

«місяць пішов, і раптом все потемніло»

"- Я втомився…"

(Цвинтар - символ життя Старцева. Навколо нього все мертве і йому подобається таке життя. Він сам мертвє. Серед цих кам'яних, нерухомих статуй лише лампадка, здавалося, горить. Так і старців, здавалося, загорівся. Може любов, пристрасть врятує його? Але Ні, як немає в лампади справжнього вогню, а лише віддзеркалення місяця, так і любов Старцева всього лише привид.Зникла місяць - зникла пристрасть.Старцев втомився, втомився жити, хвилюватися, переживати, йому хочеться спокою.Але як назвати такий спокій: без почуттів , без потрясінь, без любові? Це смерть. Духовна смерть!

Висновок: (сл.28)

Що ж завадило Старцеву та Катерині Іванівні бути разом?

Середовище дрібніло, схиляло людські почуття. Виховання в сім'ї Туркіних не могло не навіяти Котику легковажності, необґрунтованих претензій і т. п. Моральна слабкість Старцева, боягузливість занапастили любов ще на самому початку, а стрімке спростування довершило згубний процес, - воно позначилося і на долі Катерини Іванівни.

Пристрасть до збагачення витіснила інтерес до людей, професії, почуття до Катерини Іванівни. Так завершився процес перетворення недурної людини на користолюбця, що задовольняється тьмяним, повсякденним життям, а точніше, не життям, а існуванням.

  1. Проблемне завдання.

Що ж є причиною цієї духовної деградації? (Сл. 30)

(Розмова. Усна монологічна відповідь. Лінгвістичний аналіз тексту).

А) Середа . (Сл. 31. Сім'я Туркіних)

Розповідь про сім'ю Туркіних.

З боку Туркіни виглядали саме так: «Ця родина

мешкала на головній вулиці, біля губернатора, у власному будинку. Сам Туркін,

Іван Петрович, повний, гарний брюнет із бакенами, влаштовував

аматорські спектаклі з благодійною метою, сам грав старих

генералів і при цьому кашляв дуже смішно Дружина його, Віра Йосипівна,

худорлява, миловидна дама в pince-nez, писала повісті та романи та охоче

читала їх уголос своїм гостям. Дочка, Катерина Іванівна, молода дівчина,

грала на роялі. Одним словом у кожного члена сім'ї був якийсь

свій талант. Туркіни приймали гостей привітно і показували їм свої

таланти весело, із серцевою простотою» (X, 24). Однак при більш

близькому знайомстві з ними стає зрозумілим, що все це ганебність, що

це все «привиди життя», що омертвіли форми життя. Іван Петрович

Туркін, який запросив до себе в гості Старцева, представляє його своїй дружині

вигадливою мовою: «Я йому кажу, що він не має жодного римського

права сидіти в себе в лікарні ... » (Х, 25) Це навіть не мова, а мозаїка з

фрагментів різних мовних жанрів та стилів. Туркін взагалі не має

фразами, які давно втратили своє нормальне значення та початкову

природну форму: «більшинський» замість «великий», «недурно»,

«Скорчило вам дякую» (Х, 28).

Не тільки мова Туркіна складається зі слів-«примар», а й його

говорить грайливо за чоловіка: «Ви можете доглядати мене. Мій чоловік ревнивий,

це Отелло, але ж ми постараємося поводитися так, що він нічого не

помітить» (X, 25). Це абсолютно порожні слова. 2) Порожні романи пише і

читає Віра Йосипівна (Х, 26). 3) Всі гості Туркіних поводяться також

грайливо, позерськи. Коли Віра Йосипівна читає свій порожній роман, усі

слухають "з дуже серйозними особами". 4) Позерськи грає на роялі

Катерина Іванівна: «села і обома руками вдарила щосили, і знову,

і знову; плечі і груди в неї здригалися, вона вперто ударяла все по одному

місцю, і здавалося, що вона не перестане, поки не вб'є клавішею всередину

рояля» (Х, 27). Усі почали вітати Катерину Іванівну та говорити, що

вона грала як ніколи чудово. 5) Найдурніший фарс влаштовує Іван

Петрович Туркін зі своїм лакеєм Павою, що виконує мізансцену з

якоїсь трагедії, не розуміючи, що він зображує. І знову: «все

зареготали» (Х, 28). Старцев потрапив у світ примар, безглуздих слів,

музики, вчинків.

Так, поступово впізнаючи членів цієї сім'ї, ми усвідомлюємо, як вони, по суті, бездарні та нудні. Читачеві відразу стає не по собі в суспільстві цієї «розумної, цікавої, приємної сім'ї», у світі ледарства, нудьги, застійності їхнього життя та нікчемності існування. Закономірно виникає питання: якщо такі найталановитіші люди у всьому місті, то яким же має бути місто?За Туркіними - губернське місто, вони його уособлення, те середовище, що обступає Йонича,настає на нього під барабанні звуки гри Котика на роялі.Не втрачаючи реальних життєвих та побутових масштабів та обрисів, сім'я Туркіних якось непомітно зростає до великого узагальнення, до символу, який не втрачає при цьому образної конкретності. Це своєрідний світ - зі своїм власним театром, конферансом, літературою, музикою і навіть трагедією, зведеною до кривляння лакею перед гостями, що розходяться по домівках.

Порожні та одноманітні розваги ситих та забезпечених обивателів, звільнених від необхідності працювати: прийом гостей, чаювання, карти, безплідні розмови. Безглуздість їхнього життя стає причиною нудьги. Жителі міста С. ніби спокійні, позбавлені якихось злочинних намірів, доброзичливі. Тим часом їхнє існування настільки одноманітне, нудно, повсякденно, що воно несумісне з поняттям «життя».

Висновок: Це мертве середовище захопило його, обдурило і знівечило.(Сл. 32)

б) Внутрішній конфлікт.

Але тільки середовище не може так змінити людину. Повинна бути внутрішня схильність. І у Старцева вона є. Знайдемо докази. Проаналізуємо епізод першого відвідування Старцевим родини Туркіних. (Сл.33-38 - заповнення таблиці)

1) ставлення до читання роману Віри Йосипівни

«Віра Йосипівна читала про те, як молода, красива графиня влаштовувала у себе в селі школи, лікарні, бібліотеки і як вона полюбила мандрівного художника, – читала про те, чого ніколи не буває в житті, тавсе-таки слухати було приємно, зручно, і на думку йшли всі такі добрі, покійні думки, – не хотілося вставати».

2) ставлення до гри Котика

Старцев, слухаючи, малював собі, як із високої горисиплються каміння, сиплються і все сиплються, і йому хотілося, щоб вони швидше перестали сипатися, і в той же час Катерина Іванівна, рожева від напруження, сильна, енергійна, з локоном, що впав на лоб,дуже подобалася йому.

і слухати ці галасливі, набридливі, але все ж таки культурні звуки, – було так приємно, так ново…Прекрасно! - Сказав і Старцев, піддаючись загальному захопленню.

3) ставлення до жартів Івана Петровича

Помри, нещасна!

І всі зареготали.

"Забавно", - подумав Старцев, виходячи на вулицю.

«Непогано…» – згадав він, засинаючи, і засміявся.

Висновок: внутрішній конфлікт спочатку присутній. (Сл.39)

Наприкінці оповідання Старцев свідомо протиставляє себе провінційному суспільству, бо прагне відгородитися від будь-яких впливів, жити «одною розвагою» – рахувати отримані від клієнтів гроші. Обурення обивателем штовхає його в обійми того ж середовища. Міщанські потреби тим часом зближують його з обивателями. Нарікаючи на навколишнє середовищевін мириться з нею. Його інтереси стають такими ж, як і інтереси інших обивателів: він охоче грає вечорами в карти, а прийшовши додому, із задоволенням рахує гроші, отримані від хворих.

(Сл. 40 – причини деградації:)

  1. Заключне слово вчителя.

На прикладі життя Старцева Чехов показав, як відсутність суспільних інтересів та пасивне підпорядкування вульгарному середовищі призводять до морального спустошення людини. Показуючи еволюцію Старцева від молодого лікаря-громадського діяча, живої та емоційної людини, до ожирілого, пухкого Йонича, який на своїй трійці з бубонцями здається не людиною, а язичницьким богом, Чехов викриває, таким чином, і середовище, що зробило на Старцева згубне його самого. Розповідь «Іонич» - не сумна історія про те, як «середовище заїла», але жорстоко сувора розповідь про людину, яка перестала чинити опір навколишньому обивательському середовищу і перестала бути людиною. і сам герой, який не зумів протистояти обивательському оточенню. Його губить прагнення до ситості та спокою, що пригнічує всі надії, пориви та задуми, вищі прагнення. Процес духовного вмирання Старцева тим тяжче, що він цілком усвідомлює, в яке мерзенне болото занурюється, але не намагається боротися чи хоча б бігти, бо сам живе за законами цього болота. розуміє, але нічого не намагається вдіяти.

Як ви вважаєте, для чого Чехов розповів нам цю історію? Навіщо він нас закликає?(Закликає не піддаватися обставинам, боротися і залишатися людиною).(сл.41)

  1. Творча робота. (Сл.42)

Відповісти на запитання: «Чому на початку – доктор Старцев, а наприкінці – Іонич?»


I варіант

У 1898 році Чехов пише оповідання, суть якого намічена в його записникам. У нотатках фіксується два мотиви: нерухомість провінційного життя і огрубіння людини, якого «здолала жадібність». Духовне збіднення особистості, її деградація, на думку автора, полягає в тому, що людина втрачає всі свої високоморальні ідеали і зливається із сірою масою суспільства. Сенс життя втрачається.

У місті С. атмосфера схиляє до одноманітної і безпросвітної життя. У пошуках хоч якихось розваг приїжджі набредуть додому «освіченої та талановитої» родини Туркіних. Звичайно, після того морального туману, що панує на вулицях міста С., це сімейство здасться просто останнім осередком культури. Але і їхнє життя на подив все так само монотонне і одноманітне. Мати — графоманка, дочка — бездарність, а тато відпрацьовує свої жарти перед дзеркалом ще до приходу гостей.

Чехов поступово спростовує висловлене спочатку загальну думку про сім'ю Туркіних, яка вважається «найосвіченішою і найталановитішою» у місті С. Молодий лікар, який приїхав до С., має свої високі ідеали, прагне краси, відчуває добрі та ніжні почуття до Котика. Але починається перша стадія руйнівного впливу вульгарності на Старцева. Примітно, що Старцев не пручається всьому цьому. Він конформіст. Він все добре розуміє, але нічого не робить. У цьому, на думку Чехова, і є основна вина земського лікаря. У міру духовної деградації змінюється зовнішній вигляд героя: він все більше повне, з'являється задишка. Спочатку він ходив до хворих пішки, потім їздив на парі коней, а потім і на трійці з бубонцями. І ось уже Старцев, пригнічуючи зневагу до обивателів, відкидаючи гидливість, складає видобуті лікарською практикою папірці, «від яких пахло духами, і оцтом, і ладаном», щоб відвезти до банку. Старцев і сам знає, що «старіє, повніє, опускається», але ні бажання, ні волі до боротьби з обивательщиною в нього немає. Лікарі тепер звуть просто Іоничем. Життєвий шляхзавершено.

Важко вижити неординарній людині в цьому сірому світі. Чехов суворо оцінює своїх героїв, гостро бачить небезпеку оман, але радіє здібності зберегти в душі залишок почуття, нехай на мить піднятися до поетичного поглядуна світ.

II варіант

Антон Павлович Чехов писав про те, «що бачив і як бачив... Гідність його творчості в тому, що воно зрозуміло і схоже не тільки на всяку російську, а й на всяку людину взагалі» (Л.Н. Тол-стой). На першому плані в його творах стоїть людина, її внутрішній і зовнішній світ, його індивідуальність, тому що «тоді людина стане кращою, коли ви покажете, якою вона є».

Сірі будні, наповнені нескінченними хворими, спочатку не дратують молодого земського лікаря Дмитра Старцева, що поселився в місті С. Він, як всякий місцевий інтелігент, вважає своїм обов'язком познайомитися з сім'єю Туркіних, на думку міських обивателів, найталановитішою і найталановитішою. Незвичайною в С. Невеликими мазками автор малює цю «талановитість». Плоскі гостроти голови родини Івана Петровича, бездарна гра доньки Катерини і надумані романи її матері зрозумілі Старцеву, але все-таки після лікарні, брудних мужиків приємно й спокійно сидіти в м'яких кріслах і ні про що не думати. Зрештою, Старцев виявляє, що закоханий у доньку Туркіних, яку у сімейному колі називають Котиком.

При детальному розгляді виявляється, що любов Дмитра Старцева до Катеньки здається дивною, половинчастою, не зовсім справжньою. Вона прийшла не раптово, а як зрозуміле, і не зовсім зрозуміло, чим особлива Катерина для нашого героя. Це кохання здається позбавленим індивідуалізації. Складається враження, що Старцев просто відчував потребу любити. Любити когось. Доказом тому можуть бути його власні думки: «...Йому хотілося закричати, що хоче, що чекає любові будь-що-будь». Так, у той час, коли «нормальний» закоханий буде божеволіти, в голові у Дмитра крутяться абсолютно абстрактні думки: «Ох, не треба б повніти!» або «А посагу вони дадуть, мабуть, чимало». Все це говорить якщо не про його початкову душевну черствість, то про передумови її до подальшого розвитку. Зрештою, Йонич постає перед читачем егоїстом, який взагалі не здатний любити. Так, коли він, «палкий закоханий», дізнався, що предмет його обожнювання залишив місто, то «заспокоївся і зажив спокійно».

Тепер він уже не співчуває ближнім, як раніше, і дозволяє собі кричати на хворих, і стукає палицею. У місті його вже по-домашньому називають Йоничем, тим самим приймаючи своє середовище. Процес духовного вмирання Старцева тим тяжче, що він цілком не усвідомлює, в яке мерзенне болото занурюється, але не намагається боротися. Нарікаючи на навколишнє середовище, він мириться з нею. Навіть спогади про кохання не можуть розбудити напівсплячу душу Старцева. Він анітрохи не шкодує про втрачене і навіть частково радіє, що все склалося саме так: «А добре, що я тоді не одружився». Йому не шкода молодості, нездійснених надій. Лінь фізична з часом перетворилася у Старцева на лінощі почуттів, на лінощі відчуттів і прагнень до якихось змін. Чехов недаремно дав своєму персонажу прізвище Старцев: у цієї людини спостерігалися вроджені ознаки старості - ліньки, байдужі, апатія. Є робота, їжа, карста, якась повага оточуючих. Що ще потрібно? Кохання? Навіщо? Від неї стільки зайвих турбот.


Чехову вдалося найяскравіше акцентувати увагу читача на здійсненні процесу, пов'язаного із змінами людської душі, на яку безпосередньо впливають прожиті роки та середовище. Майже всі мріють у юності про ідеали: честь, братерство, свободу, рівність і працю. Хоча згодом багато людей змінюються практично повністю всередині себе. Вони бажають перебувати у стані спокою та ситості, і водночас обирають забезпечене життя. Чехов першим здійснив розтин соціальних причинцього патологічного явища у вигляді написання оповідання “Ионич”.

Наші експерти можуть перевірити Ваш твір за критеріями ЄДІ

Експерти сайту Критика24.ру
Вчителі провідних шкіл та діючі експерти Міністерства освіти Російської Федерації.


Талановитий молодий лікар на ім'я Дмитро Старцев після закінчення університету прибуває для здійснення своєї діяльності як медичний працівник вищої категорії, на територію губернського міста С. Всі свої сили він кидає на те, щоб приносити максимальну користь людям. Робота перетворюється на головне значення його існування. Отже, лікар не припиняє постійно працювати. Одноманітність буднів, сповнених нескінченних візитів хворих, не викликають у нього спочатку роздратування. Старцева є сімейством Туркіних, найбільш талановитого і незвичайного, на думку обивателів місцевого значення. Чехов прагнути, якомога майстерніше намалювати подібну “талановитість”, представлену у формі плоских дотепів глави сім'ї Івана Петровича, бездарної гри на роялі доньки на ім'я Катерина і романів, твором яких займається її мати. Хоча все-таки треба віддати належне цьому будинку - після лікарняних стін, брудних мужиків спокійно було і досить приємно розміститися в м'яких кріслах, не думаючи ні про що. Незабаром Старцев закохався в Катерину, і вирішив зробити пропозицію. Дівчина відмовляється. Але лікар переживав із цього приводу недовго. Героя було "трохи соромно" через дурне і вульгарне завершення історії.

У Старцева була відсутня сім'я. Очевидно, не знаючи, куди подіти гроші, він скуповував нерухомість заради задоволення. Чехов говорить читачам: "Не піддавайтеся ... впливу середовища, ... бережіть у собі людину". Піддавшись процесу, пов'язаному з духовною смертю, Старцева з тяжким почуттям усвідомлює, яке мерзенне болото його затягує, але боротися з цим явищем він навіть не прагне.

Оновлено: 2017-02-04

Увага!
Якщо Ви помітили помилку або друкарську помилку, виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter.
Тим самим надасте неоціненну користь проекту та іншим читачам.

Спасибі за увагу.

У оповіданні “Ионич”, написаному 1898 року, А. П. Чехов звернувся до теми, яку вивчала російська література, – духовної деградації особистості. Чехову боляче було бачити, як повсякденна вульгарність і сірість калічать людські душі, поступово обплутуючи людину своїми мережами, позбавляють її активності, цілеспрямованості, інтересу до життя. У творі він описав падіння людини, наочно зобразивши його “дорогу вниз”.
Розповідь “Іонич” – це історія життя талановитого молодого лікаря, який приїхав до губернського міста

С. працювати. Всіх приїжджих, що вбачають у повсякденному житті та вдачах цього міста нудьгу і одноманітність, намагалися зневірити і як доказ знайомили з родиною Туркіних, “найосвіченішою та найталановитішою” у місті.
Це сімейство і справді сяяло “талантами”. Господар будинку, Іван Петрович Туркін, розважав гостей, говорячи “своєю незвичайною мовою, виробленому довгими вправами в дотепності і, очевидно, давно у звичку…”. Дружина його, Віра Йосипівна, читала гостям свої стомлюючі романи про те, що не буває в житті. А дочка Туркіних, яку всі ласкаво звали "Котик", за чутками, збиралася стати великою піаністкою і "дивувала" гостей своїм умінням "вдаряти з усієї сили" клавішами. З огляду на цього, надзвичайно “інтелігентного” і “обдарованого”, сімейства життя інших жителів міста З. протікає однотонно в неробстві, ледарства і порожніх розмовах за грою на віст. Однак, вдивляючись у спосіб життя та внутрішній світ сім'ї Туркіних, ми бачимо, які насправді це дрібні, обмежені та вульгарні люди. Під їхній згубний вплив і потрапляє молодий лікар Дмитро Старцев.
На початку оповіді перед нами милий юнак, діяльний, повний силта енергії, захоплений своєю роботою. Він чудово бачить дурість і обмеженість місцевих жителів, вони дратують його "своїми розмовами, поглядами на життя і навіть своїм виглядом", тому що сам він має досить серйозні інтереси та високі устремління, цікавиться літературою, мистецтвом (музикою). Він шукав цікавого суспільства і тому потягнувся до сім'ї Туркіних, вважаючи, що з ними зможе вести бесіди про мистецтво, свободу, роль праці в житті людини. Незабаром, однак, Старцев розуміє, що представляють собою Туркіни, але не тікає від них, навпаки, залишається і незабаром стає одним із обивателів.
Перші паростки деградації проявилися, хоч як це дивно, в любові Старцева до Котика. Він спостерігав, як Котик, граючи на роялі, “вперто ударяла все по одному місцю, і здавалося, що вона не перестане, доки не вб'є клавіші всередину рояля”. Але Старцеву було приємно "дивитися на це молода, витончена і, ймовірно, чиста істота". І він перестав помічати доморослі розваги Туркіних.
Під час любові до Котика Старцев переживає єдиний собі емоційний підйом: захоплюється природою, любить людей, наділяє Катерину Іванівну найкращими властивостями: " вона здавалася йому дуже розумною і розвиненою не по літах " . Він захоплений начитаністю дівчини, вважає її інтелігентною, гідною поваги, але до його “ніжного, радісного, болісного почуття…” домішується переляк. "До чого поведе цей роман?" - Розмірковує Старцев, отримавши записку від Котика; та ще й “що скажуть товариші, коли дізнаються?”. Збираючись зробити пропозицію коханій дівчині, наш герой думає не так про радощі сімейного життя, як про вигоду, про те, що Туркіни за дочкою посагу "дадуть, мабуть, чимало". Отримана відмова не приводить Старцева у відчай, а лише кривдить. "Дні три" Старців "не їв, не спав", а потім став забувати своє кохання, лише зрідка ліниво згадуючи, скільки турбот вона йому завдала: "як він блукав цвинтарем або їздив по всьому місту і відшукував фрак". Ми бачимо, що любов Старцева насправді була неглибока, хоча тільки вона одна і утримувала його від духовної деградації.
У міру зростання матеріального добробуту доктора Старцева (спочатку він ходить пішки, потім у нього з'являється пара коней, а потім уже і "трійка з бубонцями") його духовний розвиток зупиняється, а на момент фінальної зустрічі з Катериною Іванівною він опускається остаточно. Тепер мешканці міста С. вже не бачать у ньому чужинця, їхні інтереси стають однаковими. Продовжуючи скаржитися на довкілля, Іонич, як тепер по-родинному називають його, розгубив усе, чим відрізнявся від інших мешканців. “Старимося, повніємо, опускаємось… життя минає тьмяно, без вражень, без думок… Вдень нажива, а ввечері клуб, товариство картежників, алкоголіків, хрипунів, яких я терпіти не можу. Що хорошого?" – скаржиться він Катерині Іванівні, яка, подорослішавши, стала розумнішою, серйознішою.
Показовим є також ставлення героя до праці. Ми чуємо з його вуст хороші і правильні міркування "про те, що потрібно працювати, що легко жити не можна ...". І сам Йонич спочатку працює щодня. Однак його праця не одухотворена "спільною ідеєю", мета праці в одному - "вечорами виймати з кишень папірці, здобуті практикою", і періодично відвозити їх до банку.
Чехов дає зрозуміти, що духовний розвиток героя не просто зупинився, він пішов у зворотному напрямку. Йонич має минуле, сьогодення, але немає майбутнього. Він багато їздить, але по тому самому маршруту, що поступово повертає його до тієї ж самої вихідної точки. Усе його існування тепер визначається лише спрагою збагачення та накопичення. Він відгороджується і від простору, і від людей. І це веде його до моральної загибелі. По суті, Старцев навіть не чинить опір цим згубним обставинам. Він не бореться, не мучиться, не переживає, а просто з легкістю поступається. Втрачаючи при цьому свій людський образ, душу, Іонич перестає бути і добрим фахівцем.
Як бачимо, діяльність, позбавлена ​​високої мети, дуже швидко вплинула на Старцева свій згубний вплив. Минуло всього чотири роки, а він уже не шкодує молодості, любові, нездійснених надій, його не бентежить більше вульгарність і безглуздість. навколишнього життя. “Міщанське болото” остаточно засмоктало його. Для нього померло все, померло навіть його єдиний поетичний спогад. Проте пропорційно цим людським втратам зростає ступінь багатства, інтерес до грошей і нерухомості стає основним змістом життя. Втішити Йонича можуть тепер лише гроші, отримані від пацієнтів. І працювати він продовжує лише заради “папірців”. Решту часу він грає у карти і веде “світські” бесіди з іншими обивателями. У Старцеві не залишилося зовсім нічого позитивного. Деформується і його зовнішній вигляд: Іонич "ще більше поповнів, ожирів", знайшов зовнішнє неподобство, і коли він, "пухкий, червоний", проїжджає на своїй трійці з бубонцями, "здається, що їде не людина, а язичницький бог".
У оповіданні “Ионич” А. П. Чехов, з властивою йому майстерністю, показав, як згубно позначається людині сіра обивательська середовище, якщо він відмовляється протистояти їй, йде на поводу громадської думки, способу життя, своїх власних слабкостей і не прагне духовного зростання. Якщо задатки, високі прагнення не реалізовані, отже, червоточина є і в самій людині, значить, у такої людини не було внутрішньої міцності і твердих переконань, значить, вона спочатку була готова змиритися з навколишнім світом і злитися з нею.
Мені здається, проблеми, які торкається Чехова в цій розповіді, завжди залишаться актуальними. Письменник попереджає про небезпеку обивательщини та житейської вульгарності. Адже непомітно для себе кожен з нас може потрапити в "футляр" своїх забобонів, переставши думати і працювати, любити і мріяти, шукати і сумніватися. І це справді страшно, бо веде до духовного спустошення та деградації.

Ви зараз читаєте: Духовне зубожіння доктора Старцева в оповіданні А. П. Чехова "Іонич"

Цілі:
-Розкрити трагізм повсякденно-буденного існування та
духовного збіднення особи в оповіданні;
-формувати в учнів власне
ставлення до прочитаного;
-розширити та поглибити уявлення учнів про
моральних засадах письменника;
- розвивати вміння та навички узагальнення матеріалу;
-виховувати емоційно-ціннісне ставлення до дійсності,
прагнути до прогресу, особистого та суспільного.

Людина рідкісного душевного благородства,
вихованості та витонченості в самому
кращому значенні
цих слів…
І.А. Бунін.

Я бачив найпрекрасніше і
одухотворена особа,
яке тільки мені доводилося
зустрічати у житті…
Він умів слухати та розпитувати,
як ніхто.
А.І. Купрін.

Ах, яка мила, прекрасна людина,
скромний, тихий… Просто чудовий!
Л.М. Толстой.

Талант величезний та
оригінальний.
А його розповіді – витончено
ограновані флакони
з усіма запахами життя у них.
М. Горький.

Максим Горький писав: «Ворогом Чехова була
вульгарність. Він усе життя боровся із нею.
Він мав мистецтво всюди знаходити і
відтіняти вульгарність, - мистецтвом, яке
доступно лише людині високих вимог
у житті, яке створюється гарячим бажанням
бачити людей простими,
гармонійними та красивими».

Центральна тема всієї творчості Чехова - протест проти
вульгарності, обивательщини, духовного міщанства-звучить
в оповіданні «Іонич» (1898).Напрочуд просто та талановито
показав Чехов у своєму оповіданні, як впливає душу людини
вульгарність і міщанство.
Основна ідея твору полягає у заклику:
"Бережіть в собі людину!"
«Іонич»- це історія про те, як молодий чоловік,
недурний і здібний, перетворюється на байдужого і
жадібного обивателя.

Розповідь починається
зображенням
губернського міста
Щоб дати читачеві уявлення про тутешнє життя,
письменник знайомить його з «найосвіченішою і найталановитішою» в усі
місті, на думку місцевих жителів, є родиною Туркіних.

У будинку Туркіних все підпорядковано заздалегідь встановленому порядку,
всі дії господарів давно відрепетировані та розраховані на певний
ефект. І ось свіжа людина, потрапляючи під дію
цього ритму, сам не помічає, як виявляється у владі всієї атмосфери,
панує тут. Отже,
Старцев задоволений увечері, проведеним у Туркіних, все було «непогано»
не рахуючи маленьких
компромісів із самим собою, зі своїми смаками, життєвими поглядами.

Розкажіть про духовний світ,
поглядах та суспільних ідеалах
молодого лікаря
Дмитра Іонича Старцева.
-

Зовнішність героя оповідання
розкривається у його коханні.
Кохання було єдиним
поетичним переживанням
у його житті.

Чехов написав історію нової форми тяжкої соціальної
хвороби, яку давно вивчала російська
Література. У гоголівському Плюшкіні людину з'їла
пристрасть набуття. Але це був поміщик,
основа його хвороби-душовласництво. Старців-різночинець,
лікар. Усе життя він працює. Але й
діяльність виключно заради грошей виявилася не
менш смертоносною для людської душі,
чим повна бездіяльність, що породжується кріпаком
правом.

Іонич втратив людську подобу: коли він,
«пухкий, червоний» сидить на своїй трійці,
«здається, що їде не людина,
а язичницький бог»

Але (!): гине в Йониче людина,
покликаний, як думала Катерина
Іванівна, служити народу, допомагати
страждальцям: він втрачає перш за все
людинолюбство. І в цьому його основа
морального падіння. Гроші, а не
полегшення людських страждань, стали
метою його діяльності.

Моральна деградація Старцева Д.І.
1
2
3
4
5
6
Шляхетна мета в
Теперішній ідеал життя: бути лікарем,
лише забезпеченість та
допомагати страждальцям.
спокій.
Був бадьорим,
Поповнів, розібрався і
енергійним, міг
неохоче ходив пішки, так
пройти 9 верст(.) і не як страждав на задишку».
відчувати втому.
Відчував красу
Ухиляється від переглядів
природи,
спектаклів та концертів.
цікавився
музикою, літературою.
Любив спілкуватися з
Черствий лікар, не
людьми.
бажаючий втратити ні
однієї хвилини на розмови
з пацієнтами.
Здатний був любити,
Померло навіть його
мріяти.
єдине поетичне
спогад.
Любив дівчину.
Відчуваючи страх за свою
спокійну, налагоджену
життя, радіє з того, що не
одружився з нею.

«Іонич» - це розповідь про те, як неймовірно важко
залишатися людиною,
навіть знаючи, яким йому треба бути.
В оповіданні «Іонич» немов звучить голос Чехова,
звернений до нас, читачів:
* не піддавайтеся згубному впливу потворної
середовища,
* Виробляйте в собі силу опору
обставин,
* не зраджуйте світлих ідеалів молодості,
* не зраджуйте любові,
* Бережіть в собі людину!

У всьому мені хочеться дійти
До самої суті.
У роботі, у пошуках шляху,
У серцевій смуті.
До сутності минулих днів,
До їх причини,
До основ, до коріння,
До серцевини.
Весь час схоплюючи нитку
Судів, подій,
Жити, думати, відчувати, любити,
Здійснювати відкриття.<…>(1956р.)
Борис
Пастернак

Будьте щасливі! І пам'ятайте:
ваше щастя залежить від вас.