Практична робота - виявлення залежності між компонентами природи. Виявлення залежності між компонентами природи

Тип уроку : Урок формування умінь

Дидактична мета: закріпити знання особливості природних зон, продовжити формування умінь виявляти причинно-наслідкові зв'язку.

1. Освітнє завдання: закріпити отримані знання про особливості природних зон Росії та виявити взаємозв'язки між компонентами природного комплексу на прикладі природних зон.

2.Розвиваюча задача: продовжити формування умінь описувати та пояснювати особливості природної зони, знаходити причинно-наслідкові зв'язки між компонентами природного комплексу, аналізувати та зіставляти тематичні карти.

3.Воспитательная завдання: формування здібності та готовності до збереження навколишнього середовища та соціально-відповідальної поведінки в природі.

Хід уроку:

Організаційний момент: Вітання.

Мотивація спонукання: Протягом кількох уроків ми з вами подорожували нашою Росією. Перед нашими очима постали у всій своїй величі та красі різні природні зони нашої Батьківщини. Від крижаної, безмовної Арктики до вологих субтропіків міста Сочі. Кожен природний ландшафт вражав нас чимось особливим.

Актуалізація: Давайте згадаємо

З'являється природна зона, а учні її називають.

1.З якими природними зонами ми познайомилися біля Росії? (учень показує картою на дошці)

2.Как розташовуються природні зони біля Росії? Яким законам вони підкоряються?

3. Чи можемо назвати природну зону – природним комплексом? Чому?

4. Які компоненти є у природному комплексі? Назвіть їх?

5. Ці компоненти взаємопов'язані між собою? Наведіть приклади?

6. Наведіть ПК різного масштабу?

7. Чи можна виділити найголовніші компоненти ПК? (клімат, гірські породи, ґрунти)

8. Чи може людина впливати на природні зони, змінювати їх? Наведіть приклади негативного впливу та позитивного впливу?

9. Які заходи може вжити кожен із вас щодо збереження природних зон Росії?

А зараз ми приступаємо до виконання практичної роботи, де кожен із вас зможе показати, наскільки у вас сформовані вміння виявляти причинно-наслідкові зв'язки та вміння працювати з тематичними картами.

Мета роботи: навчитися встановлювати взаємозв'язок між компонентами природи з прикладу природних зон.

Хід роботи.

Висновок: Сформулюйте висновок про залежність між компонентами природи з урахуванням аналізу даних таблиці.

Закріплення та підбиття підсумків:

1. Чи існує взаємозв'язок між кліматом та типом ґрунту?

2. Між рослинністю та ґрунтом? приклад

3. Між рослинністю та тваринним світом? приклад

4. Між кліматом та рослинністю? приклад

5. Між кліматом та тваринним світом? приклад

Хлопці! Який висновок сьогоднішнього уроку ми можемо зробити?

У будь-якому природному комплексі є дуже тісний взаємозв'язок між компонентами природи. Якщо змінити один природний компонент, то буде зміна всього природного комплексу.

Завдання: Поставте плюс, якщо ви згодні із твердженням та мінус, якщо не згодні із твердженням.

  1. 1. Клімат одна із головних компонентів природного комплексу.
  2. 2. У зоні тундри дерново-підзолисті ґрунти.
  3. 3. Верблюжа колючка - типова рослина степів.
  4. 4. У зоні арктичної пустелі можуть зростати лише накипні лишайники.
  5. 5.В природній зоні простежується тісний взаємозв'язок між компонентами природи.

Підсумок уроку : Компоненти природної зони тісно взаємопов'язані один з одним, людина плануючи господарську діяльність повинна завжди враховувати ці взаємозв'язки.

Рефлексія: Які проблеми викликала у вас практична робота? Що було вам найбільш складним? Що сподобалося у цій роботі?

Виставлення оцінок

Дидактичний матеріал для уроку

Тема: «Встановлення залежності між компонентами природи з прикладу природних зон».

Мета роботи:

Хід роботи.

Завдання: Використовуючи карти атласу, підручник ст. 296–297 заповнити таблицю.

1. Як розбіжності у кліматі впливають рослинність лісових зон?

У зоні тайги, де клімат холодніший, особливо в Сибіру, ​​рослинний світ менш різноманітний, ніж на європейській частині тайги. На південь, у зоні змішаних та широколистяних лісів, де клімат помірний, тепліший, видовий склад рослин дуже різноманітний. А в більш вологих тропічних та екваторіальних лісах ще багатший рослинний світ.

2. Відомо, що в лісах утворюється більше рослинної маси, ніж у степах, проте лісові ґрунти бідніші за чорноземи. Чому?

На формування ґрунтів впливає кілька факторів. Найбільш сильно – кліматичні особливості та рослинний світ. У лісах багатий рослинний світ, але й кількість опадів також є значною. Частинички, що розчиняються, вимиваються водою і відносяться в нижчі горизонти грунту. В результаті цього в лісах сформувалися підзолисті та сірі лісові ґрунти. У степах рослинність представлена ​​травами, але кількість опадів невелика, отже розчинені речовини залишаються у верхніх шарах ґрунту. У цій природній зоні сформувалися чорноземи – найбагатші ґрунти світу.

3. На прикладі однієї із лісових зон Євразії покажіть зв'язок між компонентами природи.

Природна зона- хвойні ліси (тайга). Завдяки потужному лісовому покриву тайга стала притулком для багатьох тварин і вважається однією з найбагатших біорізноманіттям зон.

Зона тундри – бідна рослинність, суворі природні умови. Низький рівень біорізноманіття, проте тварини, що пристосувалися до життя в таких суворих умовах, навчилися виживати та давати потомство.

У природній зоні степів сформувався помірний тип клімату. Високі температури повітря, незначна кількість опадів сприяли формуванню переважно трав'яної рослинності. Через невеликий промивний режим утворилися чорноземні ґрунти. Тварини степів пристосовуються до життя за таких умов. Це переважно будуть гризуни. Видів цих тварин небагато, але їхня кількість значна. Також тут мешкатимуть копитні, які можуть долати значні відстані. На них полюють хижаки, такі як лисиці, вовки. Велика кількість птахів, які харчуються насінням рослин або полюють на гризунів.

4. Чому на території Євразії природні зони змінюються не лише з півночі на південь, а й із заходу на схід?

Через мусонну циркуляцію повітряних мас.

5. У якій природній зоні материка розташована ваша школа?

Зони змішаних лісів.

6. Назвіть характерні рослини та тварин цієї зони.

Сосни, дуб, в'яз, липа, клен, берези, осики, тополі. Вовки, зайці, козулі, їжаки.

«Росія країна» - Первинний сектор: видобувні галузі, сільське господарство, рибальство… Засновники вітчизняної економічної географії Майже 70% експорту Росії становить сировину. Метеорологія. Політична географія. Обов'язкові практичні роботи: Погіршення ЕГП з розпадом СРСР: Економічний вплив 1.США 2. Японія 3.ФРН 4. Франція 5.Великобританія 6.Італія 7.Австралія 8.Росія.

«Господарство Росії» - Досі в нашій країні не знайдено національної моделі устрою сільськогосподарського сектора…. Автомобільна промисловість. Вступ. Як і чому склалася така ситуація??? В останні десятиліття XX ст і на початку Росія переживала важкі часи, насамперед в економіці. Багато людей жили в бідності, маса підприємств простоювала або працювала з малим завантаженням потужностей.

«Економічні райони Росії» - Національний склад: переважно російські (православні християни). Ґрунти підзолисті та торф'яно-болотні. Омивається водами Сівши Лід океану. Ліси займають 3/4 території. Тваринництво (молочно-м'ясне) переважає рослинництво; оленярство, свинарство, птахівництво. Коефіцієнт урбанізації – 83%.

«Зони в Росії» - Пустелі та напівпустелі. Літо спекотне, зима прохолодна. Арктика. Субтропіки. природні зони. Зона змішаних та. Зміст. Арктичні пустелі. Географія Росії. 8 клас. Лісостепів та степів. Розташування. До змісту. Історія відкриття. Особливості. Широколистяні ліси. Найбільш посушливі області (випарюваність у 12 разів перевищує кількість опадів.

«Природно-господарські зони» – у напрямку з півночі на південь змінюються. Природно-господарські зони Росії. Що таке природно-господарська зона? Л.С. Берг - вчений надзвичайної широти поглядів, географ і біолог. Природно-господарські зони Росії діляться на. Що називається зональністю? В.В. Докучаєв – великий російський географ. Зрозуміло, що у північних районах сонячні променіпадають на Землю похило.

на даний моментЗемлі мало залишилося місць, де не ступила нога людини. Йтиметься насамперед саме про його вплив на природні комплекси. Пов'язано це із низкою чинників. По-перше, кількість людей планети зростає. Для того, щоб розселення відбувалося рівномірно, необхідно вести постійну роботу з освоєння нових земель. Вирубуються ліси, культивуються сільськогосподарські культури, вбиваються чи виганяються представники місцевої фауни.

По-друге, розвиток людських технологій не зупинити. Завдяки людина може проникнути своїм поглядом у глибини всесвіту, може проникнути глибоко в безодню морів і океанів, може досліджувати найспекотніші та найхолодніші місця на планеті. Взяти хоч би відкриття Америки Колумбом. Якби не розвиток торговельного судноплавства, про подібне відкриття можна було б. Людина, яка переслідується почуттям цікавості, потрапляє туди, де раніше не була, і намагається вижити на нових місцях. Це не відбувається без антропогенного впливу на навколишнє середовище.

Третій, найважливіший чинник - це розвиток промисловості. Тисячі заводів по всій планеті виділяють в атмосферу, землю та воду тисячі різних токсичних речовин, які несправно забруднюють довкілля. Адже Земля – це теж один великий. Не кажучи вже про те, як конкретна ділянка Землі, де знаходяться промислові підприємства.

Взаємодія компонентів природного комплексу

Крім людського впливу, у них відбуваються постійні процеси, які у динаміці змінюють і перетворюють природні комплекси. Ці процеси пов'язані з тими взаємопов'язаними компонентами, які притаманні будь-якому природному комплексу. Це рельєф, води, ґрунти, клімат, рослинність та тваринний світ. Будь-яка зміна у часі будь-якого з цих компонентів неминуче призводить до зміни всіх інших.

Живий приклад – епоха динозаврів. У доісторичний час цими дивовижними тваринами було населено всю Землю. Якби не падіння метеориту і не викликана цією подією різка зміна клімату по всій планеті, ніхто б не сказав, якими були б сучасні природні комплекси і була б людина на Землі.

Інший приклад, який у всіх на слуху – руйнація озонового шару атмосфери. Через надмірні викиди парникових газів промисловими підприємствами, у планети практично не залишилося коштів від ультрафіолетового випромінювання Сонця. Це призводить до поступової зміни кліматичних умов по всій Землі та підвищення рівня світового океану.

Відповідь залишила: Гість

1. тихий океан - найбільший і найдавніший з усіх океанів. його площа становить 178,6 млн. | см2. він може вільно вмістити всі материки та острови разом узяті, тому його іноді називають великим. він розташований між материками євразією та австралією на заході, північною та південною америкою на сході, антарктикою на півдні. 2. вивчення та освоєння тихого океанупочалися задовго до появи писемного людства. для плавання океаном використовувалися джонки, катамарани і прості плоти. експедиція 1947 року на плоту з колод «кон-тики» під керівництвом норвежця туру хейєрдала довела можливість перетину тихого океану в західному напрямку із центральної частини південної Америки до островів полінезії. китайські джонки здійснювали походи вздовж берегів океану до індійського океану. 3.обширные простори тихого океану лежать переважають у всіх кліматичних поясах, крім полярних. над його просторами формується кілька областей високого та низького тиску, утворюються вітри, на північному заході океану дмухають мусони. нерідко проносять тайфуни. від клімату великою мірою залежить властивості водних мас. температура поверхневих вод вимірюється від -1 с (на півночі) до +29 с (у екватора). опади над океаном над випаром, тому солоність поверхневих вод у ньому дещо нижча, ніж у інших океанах. теплі води океану сприяють роботі коралів, яких тут безліч. вздовж східних берегів австралії простягнувся великий риф. це найбільший «хребет», створений організмами. 4. господарська діяльність людини до сильного забруднення деяких акваторій тихого океану. особливо це виявилося біля берегів японії та північної Америки. вичерпалися запаси китів, низки цінних видів риб та інших тварин. деякі з них втратили своє колишнє промислове значення.

Відповідь залишила: Гість

Африка: координати крайніх точок – це другий за величиною континент на нашій планеті. він займає площу 30 мільйонів квадратних кілометрів. з євразією африка з'єднана вузьким суецьким перешийком. 8 тисяч кілометрів – саме на таку відстань витягнувся з півночі на південь материк африка. координати крайніх точок континенту такі: північна - мис рас-енгела (37,21 градуса північної широти). південна – мис голковий (34,51 градуса південної широти). 7,5 тисячі кілометрів – відстань між західною та східною околицями такого материка, як африка. координати крайніх точок континенту такі: західна – мис альмаді (17,33 градуси західної довготи). східна – мис рас-гафун (51,16 градуса східної довготи). довжина берегової лінії материка становить 26 тисяч кілометрів. це мало континенту такого розміру. причина у тому, що берегова лінія африки розчленована слабо. Слід також зазначити, що крайні точки африки мають інші назви. так, мис голковий іноді називають мисом агульяс. а мис рас-енгела іноді називають мисом бланко. тому в науковій можна зустріти й ці топоніми. становище африки унікальне. річ у тому, що екватор перетинає цей материк майже посередині. даний факт призводить до двох важливих наслідків

Тема 7 Виявлення залежності між компонентами природи на прикладі однієї із зон

Мета роботи:формування умінь на конкретних прикладах показувати взаємозв'язки між природними компонентами в природній зоні.

Дана практична робота може бути проведена у формі аналізу профілю, що показує зміну ґрунтово-рослинного покриву при русі з півночі на південь.

1. Завдання:

а) Підготувати письмовий аналіз профілю через Східноєвропейську рівнину (можна взяти й інші території). При виконанні завдання дотримуватись плану:

1. Як змінюються основні види ґрунтів із півночі на південь Східноєвропейської рівнини?

2. Як змінюється родючість ґрунтів і від чого вона залежить?

3. Як і чому змінюється характер рослинності?

б) Порівняти видовий склад тварин, що населяють тайгу та змішані ліси, з видовим складом тварин пустель та напівпустель. Пояснити причини відмінності. Зробити висновок.

2. Завдання:

а) Використовуючи карти атласу, заповніть таблицю.

Територія

Природна зона

Рослинність

Тваринний світ

Півострів Ямал

Сибірські Ували

Кулундинський степ

б) Дати письмову характеристику однієї з природних зон за планом:

1. Географічне розташування.

2. Особливості клімату.

4. Рослинність та тваринний світ.

Тема 8Визначення учнями за статистичними джерелами щільності населення та частки міського та сільського населення у своїй місцевості. Зіставлення із середніми показниками по країні

Мета роботи:формування умінь працювати з демографічними показниками та картою щільності населення, порівнювати показники та робити висновки.

1. Завдання:порівняти основні демографічні показники, характерні для Росії, своєї республіки, краю, області для свого району. Занести дані до таблиці.

Показники (статистичні дані)

Своя республіка, край, область

Свій район

Свій населений пункт

Населення

Щільність населення

Чисельність міського населення

Частка міського населення

Чисельність сільського населення

Частка сільського населення

Тема 9Визначення за статистичними матеріалами тенденцій зміни числа зайнятих у сфері господарства

Мета роботи:розвиток знань про населення Росії, формування умінь працювати зі статистичними матеріалами, що характеризують зайнятість у різних сферах господарства, робити висновки на основі їх аналізу.

Завдання:заповнити таблицю і зробити висновок про тенденції населення Росії.

Сфера господарства

Тенденція

Промисловість та будівництво

Торгівля, зв'язок, транспорт

Сільське та лісове господарство

Загальний висновок:

2. Завдання:навести приклади галузей, що входять у різні сфери виробництва, відзначити становище із зайнятістю у конкретних галузях. Заповнити таблицю. Зробити висновок.

Зайнятість

Тенденція у зміні зайнятості

1. Виробнича

2. Невиробнича

Висновок: які зміни у зайнятості населення відбуваються і чим вони спричинені?

ГЕОГРАФІЯ 9

Тема 1 Позначення на контурній карті всіх республік, що входять до складу Російської Федерації

Мета роботи:формування умінь працювати з картою адміністративно-територіального поділу Росії.

1. Завдання:на контурну карту нанести республіки, що входять до складу Російської Федерації.

2. Завдання: заповнити таблицю.

Визначення відстанейі напрямівна плані ... відноснапохибка (М). Рішеннязавданьрозрахункових та експериментальних завданьпо темі ...
  • Освітня програма початкової загальної освіти на період 2011-2015 рр

    Освітня програма

    ... картинці. Регулятивні: формулювати та утримувати навчальну завдання, складати планта послідовність дій. Пізнавальні: використовувати загальніприйоми рішення завдань ...

  • Проект основної освітньої програми мкоу бутурлінівська школа №1 Бутурлинівського муніципального району Воронезької області на 2012-2017рр.

    ... плану. Легенда карти, градусна сітка. Орієнтування та вимір відстанейпо карті. Читання карти, визначеннярозташування географічних об'єктів, абсолютних висот... статистична інформація. Рішення найпростішихлогічних завдань. Кругові...

  • Основна освітня програма початкової загальної освіти Муніципальної бюджетної загальноосвітньої установи «Середня загальноосвітня школа №7»

    Основна освітня програма

    ... теми- 13 год. Ознайомленняз особливостями малювання тематичноїкомпозиції. Загальне ... схемамита діаграмами, ланцюжками та сукупностями, представляти та інтерпретувати дані. Рішеннюназваних завданьсприяє особливе структурування певного ...

  • Назва республіки РФ

    Татарстан

    Столиця республіки

    Підсумкова практична робота

    Підсумкова практична робота

    1. Тема: Виявлення за картами взаємозв'язків між компонентами природи у одному з природних комплексів Південної Америки.

    2. Освітні завдання:

    1. Поглиблення та розширення знань про взаємозв'язок компонентів природного комплексу на прикладі вологих екваторіальних лісів та саван Південної Америки.

    2. Формування умінь комплексного використання різних карт атласу.

    3. Зробити висновок як про наявність взаємозв'язку між компонентами всередині комплексу, але й про їх залежність від географічне розташування тієї території, де розташований комплекс.

    Провести порівняння природних комплексів двох різних природних зон Південної Америки (вологих екваторіальних лісів та саван) та зробити висновок про залежність між компонентами всередині комплексу та географічного положення на якій розташована дана природна зона. Результати роботи учні оформляють як таблиці.

    4. Джерела знань, на основі яких виконується робота:

    Учні аналізують карти атласу: фізична карта Південної Америки, кліматична, природні зони, ґрунтова карта та текст підручника «Географія материків та океанів» - В.А. Коринська, І.В. Душина, В.А. Щенів № 40 - 44.

    5. Способи пізнавальної діяльності учнів:

    Пропоную виконати цю роботу на основі аналізу карт атласу та тексту підручника у формі порівняння двох природних комплексів Південної Америки. Результати роботи та отримані висновки учні оформлюють як таблиці. Аналіз таблиці дає можливість показати учням різницю між природними компонентами і природними умовами (рельєф, клімат), які впливають на якісне зміст компонентів залежно від географічного розташування тієї території, де формувався аналізований комплекс.

    6. Завдання учням:

    1. Ознайомити з додатком підручника «Географія материків та океанів» В.А. Коринська, І.В. Душина, В.А. Щенів на стор. 313 « Як правильно порівнювати»

    2. Порівняти природні зони Південної Америки: вологі екваторіальні ліси та савани за таким планом:

    а. Географічне положення.

    б. Природні умови: а) рельєф; б) клімат.

    в. Природні компоненти: а) грунт; б) внутрішні води; в) рослинність; тваринний світ.

    р. Зробити висновок про взаємозв'язки компонентів у комплексі та про їхню залежність від географічного положення.

    7. Запланований результат виконання роботи учнями.

    Природні умови та природні компоненти комплексу

    Вологі екваторіальні ліси

    Саванни

    1. Географічне положення

    Розташована на Амазонській низовині і на східних схилах Анд, що прилягають до неї, а також у північній частині Тихоокеанського узбережжя в області екваторіального кліматичного поясу.

    Займає Оринокську низовину та більшу частинуГвіанського та Бразильського нагорій.

    2. Природні умови

    А) рельєф

    Амазонська низовина

    Оринокська низовина, Бразильське плоскогір'я, Гвіанське нагір'я.

    Б) клімат

    Екваторіальний, жарко та волого цілий рік.

    Субекваторіальний, чітко виражений сухий і вологий (грудень-травень) періоди, частково в тропічному.

    3. Природні компоненти

    А) ґрунт

    Червоно-жовті фералітні

    Червоні фералітні

    Б) внутрішні води

    Річка Амазонка та її притоки

    Ріки Оріноко, Парана, ВДП. Анхель, ВДП. Ігуасу.

    В) рослинність

    Сейба, динне дерево, шоколадне дерево, пальми, фікуси, гевея

    Злакові та бобові трави, пальми, мімози, пляшкове дерево, кебрачо.

    Г) тваринний світ

    Ягуар, капібара, анаконда, колібрі, тукани, папуги

    Олень, свині-пікарі, броненосець, крокодили, ягуар, пума, страус-нанду

    Висновок – Зона вологих екваторіальних лісів займає велику територію в Південній Америці через наявність великих низовинних рівнин. Через вологий клімат і багате з'єднання заліза грунту набувають червонуватий відтінок. Звідси і назва ґрунту – червоні фералітні. Вступники у великій кількості органічні речовинирозкладаються до кінця, а не накопичуються в ній, а також велика кількість вологи призводить до безперервного промивання ґрунту на велику глибину. Рельєф рівнинний і оскільки в цій природній зоні дуже волого, не дивно, що тут протікає повноводна річка у світі – Амазонка. Характерні риси вологих екваторіальних лісів Південної Америки (у сельвасі): вони вічнозелені, різноманітні за видовим складом, багатоярусні, цвітіння та плодоношення цілорічний. Місцями лісові хащі непрохідні і сонячне світло ледве проникає крізь густе листя. У такому лісі навіть удень похмуро. Тому багато тварин живуть на деревах або ночують на деревах.

    Савани в Південній Америці займають меншу площу. Через два сезони сухого і вологого клімату ґрунти також легко промиваються, але тут рослинний покрив складається з різних і бобових рослин. У сухий період через брак вологи життєдіяльність мікроорганізмів уповільнюється і рослинний опад розкладається не повністю і тому накопичується перегній. У період дощів природа оживає. Тварини, як і рослини пристосовуються до сухого та вологого періоду. Річки також мають сезонний характер режиму або повноводні і затоплюють навколишні плоскі простори або в сухий період сильно миліють. Річки стікають із плоскогір'я (Гвіанського, Бразильського) і тому тут багато порогів та водоспадів – Ігуасу, Анхель. Таким чином, це дуже різні, унікальні природні зони розташовані в Південній Америці.


    Практичні роботи до курсу «Географія» 8 клас

    Практична робота №1

    Географічне розташування Росії

    Мета роботи:формування знань про особливості географічного положення РФ

    Хід роботи

    Використовуючи текст підручник, план а та карти атласу дайте характеристику ДП Росії

    На контурній карті Росії:

    Червоним кольором позначте державний кордон Росії;

    Визначте протяжність Росії з півночі на південь до 100о с.д. і із заходу на схід по 60о пн.ш. (До затоки Шеліхова);

    Підпишіть назви прикордонних із Росією держав;

    Підпишіть назви морів та океанів, що омивають береги Росії (включаючи Каспійське море);

    Позначте крайні точки Росії, вкажіть їх назви та визначте їх географічні координати.

    Практична робота №2

    Вирішення завдань на визначення поясного часу

    Мета роботи: формування умінь визначати поясний час

    Хід роботи

    1 варіант.

    1.Визначити місцевий час вЯкутську, якщо в Мурманську опівдні.

    2. Визначити поясний час у Анадирі, якщо у Санкт - Петербурзі 10 годин ранку.

    3.Місцевий час населеного пунктувідрізняється від московського на 6 годин.У якому часовому поясі знаходиться цей пункт?

    4. На скільки і куди треба перевести стрілки годинника пасажирам, які прилетіли з Якутська до Москви?

    5. Визначте, коли за московським часом здійснить посадку в Москві (2 пояс) літак, що вилетів з Новосибірська (5 пояс) об 11 годині за місцевим часом і був у польоті 5 годин.

    2 варіант.

    1.Визначити місцевий час Верхоянська, якщо Новосибірську опівночі.

    2. Визначити поясний час у Якутську, якщо у Москві 15 годин.

    3. Місцевий час населеного пункту відрізняється від московського на 5:00. В якому часовому поясі знаходиться цей пункт?

    4. На скільки і куди треба перевести стрілки годинника пасажирам, які прилетіли з Анадиря до Якутська?

    5. Літак вилетів о 9 годині за місцевим часом з Якутська (8 пояс) до Москви (2 пояси). Коли за московським часом здійснить посадку в Москві літак, який перебував у польоті 5 годин.

    Практична робота №3

    Позначення на контурній карті основних форм рельєфу

    Мета роботи: познайомитись з основними формами рельєфу Росії

    Хід роботи

    Використовуючи текст підручника та карти атласу, відзначити на контурній карті основні форми рельєфу Росії, виділені курсивом у тексті параграфа

    Практична робота №4

    Встановлення взаємозалежності тектонічних структур, рельєфу та корисних копалин

    Мета роботи: формування умінь комплексного використання тектонічної та фізичної картдля виявлення зв'язку між тектонічною будовою, рельєфом та корисними копалинами

    Хід роботи

    Територія

    Тектонічна структура

    Відповідна їй форма рельєфу

    Корисні копалини

    Західно-Сибірська рівнина

    Зробіть висновок про існування взаємозв'язку між тектонічним будовою, рельєфом та корисними копалинами

    Практична робота №5

    Визначення за кліматичною картою сумарної радіації, коефіцієнта зволоження для окремих географічних об'єктів

    Мета роботи: формування умінь працювати з різними типами кліматичних карт та з синоптичною картою

    Хід роботи

    Використовуючи карти атласу, текст та карти підручника, заповніть таблицю:

    Сумарна

    сонячна радіація (ккал.см2/рік)

    Середня температура січня

    Середня температура липня

    Річна кількість -

    у опадів

    Коефіцієнт зволоження

    Мурманськ

    Астрахань

    Зробіть висновок про закономірності розподілу сумарної сонячної радіації, температури повітря, опадів та випаровування

    Практична робота №6

    Характеристика річки за планом

    Мета роботи: формування умінь складати розгорнуту характеристику річки, використовуючи різні джерела інформації

    Хід роботи:

    Використовуючи текст підручника, фізичну, кліматичну карту, карту водних ресурсівта кліматограми атласу, карту екологічних проблем, дайте опис однієї з річок Росії за типовим планом:

    Варіант 1 – Олена

    Варіант 2 – Амур

    Географічне положення річки біля Росії (у якій частині Росії протікає річка);

    Місцезнаходження витоку річки, напрямок течії, гирло;

    До басейну якого океану чи внутрішнього стоку належить річка;

    Джерела живлення річки

    Тип водного режиму

    Падіння та ухил річки

    Характеристика течії

    Господарське використання річки

    Висновок: Чому залежить падіння річки, харчування та її режим?

    Практична робота №7

    Виявлення залежності між компонентами природи на прикладі однієї із зон

    Мета роботи: формування умінь на конкретних прикладах показувати взаємозв'язки між природними компонентами в природній зоні

    Хід роботи

    Використовуючи текст підручника, карти атласу, додаткову літературу, опишіть природну зону степів.

    Географічне положення

    Клімат (температура січня, липня, кількість опадів, зволоження)

    Типові рослини (риси пристосованості до умов життя)

    Типові тварини та їх пристосованість до умов проживання

    Екологічні проблеми

    Практична робота №8

    Характеристика умов роботи та побуту людини в одному із природних районів

    Мета роботи: формування умінь оцінювати умови життя та діяльності людини в будь-якому їхньому природному районі.

    Хід роботи

    Особливості географічного положення

    Особливості клімату

    Особливості внутрішніх вод

    Особливості ґрунтів

    Особливості рослинного та тваринного світу

    Природна зона, до якої входить район

    Зробіть висновок про умови життя та діяльності, про пристосування людини до життя в екстремальних умовах.

    Практична робота №9

    Географічне розташування Іванівської області

    Мета роботи: сформувати вміння оцінки географічного розташування своєї місцевості, використовуючи карти атласу та додаткову літературу

    Хід роботи

    По карті на сторінці 4 визначте, в якому природному районі знаходиться Іванівська область.

    По карті на сторінці 5 з'ясуйте, з якими областями і де межує Іванівська область.

    Визначте протяжність області з півночі на південь та із заходу на схід.

    Чому дорівнює площа нашої області?

    Скільки адміністративних районів виділяється на території нашої області?

    Визначте географічні координати Іванова та Приволзька.

    Практична робота №10

    Оцінка природних умов Іванівської області.

    Хід роботи

    1.Яка висота території в Іванівській області?

    2.У якій частині області зустрічається найменша висота? Чому вона дорівнює?

    3. Які корисні копалини є у Іванівській області?

    4.У якому кліматичному поясі знаходиться Іванівська область?

    5. Чому дорівнює середня температура січня та липня? (Вказати де)

    6.Чому дорівнює найбільша кількість опадів?

    7. Де на території області спостерігалася найнижча та найнижча висока температура? Які?

    8. До басейнів яких річок належать усі річки Іванівської області?

    9. Назвіть 2 найбільші озера області

    10. Охарактеризуйте ґрунти Приволзького району

    Практична робота №11

    Оцінка природних ресурсів Іванівської області

    Мета роботи: сформувати вміння оцінки природних ресурсів своєї місцевості, використовуючи карти атласу та додаткову літературу

    Хід роботи

    1. Використовуючи карти атласу іванівської області та додаткову літературу, дайте характеристику:

    А) агрокліматичних ресурсів

    Б) мінеральним (кількісна та якісна оцінка)

    В) ґрунтових ресурсів

    Г) водних ресурсів

    Д) біологічних ресурсів

    2. Висновок: дайте оцінку природних ресурсів для розвитку господарства Іванівської області

    Мета роботи:формування умінь на конкретних прикладах показувати взаємозв'язки, що існують між природними компонентами в природній зоні.

    Дана практична робота може бути проведена у формі аналізу профілю, що показує зміну ґрунтово-рослинного покриву під час руху з півночі на південь.

    Профіль може бути виконаний на окремому аркуші, який вивішується на дошці; учні можуть зобразити профіль у своїх зошитах.

    Потім учні відповідають на питання, підтвердивши свої відповіді фактичними даними, отриманими при аналізі профілю:

    1. Як змінюються основні види грунтів під час руху з півночі на південь Східноєвропейською рівниною?

    2. Як змінюється родючість грунтів і від чого вона залежить?

    3. Як і чому змінюється характер рослинності?

    Після відповіді на запитання учні самі формулюють висновок про залежність, що існує між грунтом і типом рослинного покриву.

    Для доказу взаємозв'язку між характером рослинного покриву і тваринним світом учні порівнюють видовий склад тварин, що населяють тайгу і змішані ліси, з видовим складом тварин пустель і напівпустель. Це порівняння дає можливість учням правильно обґрунтувати взаємозв'язок рослинного та тваринного світу.

    Практична робота може бути проведена на основі аналізу різних карт атласу. Вчитель пропонує кілька районів, що входять до різних природних зон. Використовуючи карти (ґрунтів, рослинності та тваринного світу), учні заповнюють таблицю і роблять висновок про взаємозв'язок цих природних компонентів (Таблиця):

    Таблиця

    Вчитель пропонує розглянути одну із природних зон (на вибір).

    Аналізуючи карти атласу, учні заповнюють запропоновану вчителем таблицю і роблять висновок про залежність між компонентами природи у зоні тундри (Таблиця).

    На закінчення учні на конкретних прикладах роблять висновок про залежність грунтів, рослинності та тваринного світу тундри.

    Таблиця. Природна зона тундра


    ЛІТЕРАТУРА

    1. Аквілєва Г. Н. та ін. Викладання природознавства в малокомплектній школі. Посібник для вчителя.

    2. Аквілєва Г.М., Клепініна З.А. Методика викладання природознавства в початковій школі: Навч. посібник для студ. установ. середн. проф. освіти пед. профілю. [Текст]/Г.М. Аквілєва, З.А. Клепініна. – М., 2001.

    3. Герасимов В.П. Тваринний світ нашої Батьківщини. Посібник для вчителів. [Текст]/В.П. Герасимів. - М., 1997.

    4. Горощенко В.П., Степанов І.А. Методика викладання природознавства: Навчальний посібник учнів пед. Уч-щ за спеціальністю «Учитель початкових класів». [Текст]/В.П. Горощенко, І.А.Степанов. - М., 1984.

    5. Дитяча енциклопедія "Я пізнаю світ". - М., 1998.

    6. Вивчаємо природу Землі. Творчі завдання, практичні роботи, моделювання та експеримент з природознавства. [Текст]/О.М. Краснова, Є.І. Білякова. - Р-н/Д, 1996.

    7. Казакова О.В., Сбоєва Н.А. Поурочні розробкиза курсом «Світ довкола нас» 2-3 клас до навчального комплекту А.А. Плешакова. [Текст]/О.В. Казакова, Н.А. Збоєва. – М., 2006.

    8. Любушкіна С.Г., Пашканг К.В. Природознавство. Землезнавство та краєзнавство. [Текст]/С.Г. Любушкіна, К.В. Пашканг. - М. 2002.

    9. Найдиш В.М. Концепція сучасного природознавства: Навчальний посібник. [Текст]/В.М. Найдиш. - М., 1999.

    10. Пакулова В.М., Кузнєцова В.І. Методика викладання природознавства: Навч. Для студентів пед. ін-тів за спеціальністю «Педагогіка та методика початкового навчання». [Текст]/В.М. Пакулова, В.І.Кузнєцова. - М., 1990.

    11. Природознавство. Методичний посібникдо підручника «Природознавство» А.А. Плєшакова, Н.І. Соніна. [Текст]/Т.В. Іванова, Г.С. Калінова, Н.І. Сонін. - М., 1998.

    13. Фефілова Є.П., Поторогіна Є.А. Поурочні розробки за курсом «Світ довкола нас» 1-2 клас до навчального комплекту А. А. Плешакова. [Текст]/Е.П.Фефілова, Є.А. Поторогіна. – М., 2004.

    14. Хрестоматія із зоології. [Текст] / Упоряд. С.А. Моліс. - М., 1971.

    15. Енциклопедичний словник «Природознавство». - М., 2002.

    16. Енциклопедичний словник географічних термінів. [Текст]/За ред. С.В. Колесника. – М., 1968.

    17. Енциклопедія для дітей "Аванта +". – М., 2001.