До яких мотивів лірики Некрасова відносяться. Основні мотиви лірики Некрасова

Тема: Основні теми і ідеї лірики Н.А. Некрасова.

Мета уроку:

    Проаналізувати особливості поезії Некрасова, її своєрідність і новаторство.

    Розглянути основні теми лірики поета

    Формувати вміння і навички аналізу віршованого тексту, розуміння ідейного змісту.

    Виробляти вміння, зіставляти ліричні твори з біографією Некрасова

    Розкрити спадкоємність лірики Некрасова з поезією Пушкіна і Лермонтова.

    Сформувати думку про Некрасова як поета і людину.

    Виховувати громадянськість, патріотизм, активну життєву позицію на прикладі життя і творчості поета.

Тип уроку Комбінований.

вид уроку : Урок-пошук.

технологія : Елементи технології розвиваючого і диференційованого навчання.

методичний прийом : Групова робота, читання напам'ять.

наочність : Репродукції картин, тексти, словники.

Хід уроку

I. Оргмомент. Повідомлення теми і мети уроку.

II. Слово вчителя.

епіграфи:

«Те серце не навчиться любити,

яке втомилося ненавидіти ... »

«Я ліру присвятив народу своєму ...»

«Та ви знаєте Ви, що Ви поет - і поет справжній?»

1. Робота в групах. Хлопці, сьогодні ми будемо працювати з вами в 4 групах, які сформовані вільно, за вашим бажанням, за основними темами творчості Н.А. Некрасова.

- Кожна група називає тему свого «круглого столу»:

Тема народу і батьківщини;

Громадянська лірика (поет і поезія);

Тема дружби (ідеал громадського діяча);

Любовна лірика.

«Муза»

    прочитайте вірш«Муза» ( 1852 )

    Хто така Муза? (Скористайтеся словником або Інтернет-ресурсами). (В грецькій міфології: покровителька мистецтв і наук. В перен. Знач. - джерело поетичного натхнення, а також саме натхнення, творчість)

    А як поет зображує Музу? (Це і селянка, це і доля поета. Доля поета уподібнюється долі селянки: як і вона, поет гнаний і переслідуваний сильними світу цього. Містка метафора: селянка - сама поезія ...)

«Елегія».

    Прочитайте вірш.

    Про що говориться в 1 строфі вірша? (Звернення до молоді, про тяжке становище народу)

    Про що йдеться в 2 строфі? (Висловлює своє ставлення до реформи 1861 р і продовжує розвивати тему служіння народу)

    Про що йдеться в 4 строфі? (Поет створює твори не заради слави, а заради своєї совісті. Головне - жити можна тільки в служінні народу)

    З яким віршем Пушкіна дане вірш перегукується? (Пам'ятник. Авторитет Пушкіна потрібен для зміцнення своєї поетичної позиції).

«Поет і громадянин»

    Прочитайте вірш.

    Про що сперечаються герої вірша? (

    Хто переміг в суперечці? (Переможця немає. І поет, і громадянин приходять до висновку, що роль художника в житті суспільства настільки значна, що вимагає від нього не тільки таланту, а й громадянськості)

«Забута село»

    Прочитайте вірш.

    Чи можна назвати це вірш-ие ліричним? (Не цілком. Ні ліричного героя. Це розповідь, іноді іронічний, без співчуття)

    Чи тільки жаль автора про життя селян і долю села ми бачимо у вірші? (Забута село - це вся Росія. Опубліковано в 1856, а роком раніше помер імператор Микола 1 - старий пан, від якого ніхто не дочекався нічого хорошого. Чи буде краще при новому панові - Олександрі 1?)

«Незжата смуга»

    Прочитайте вірш.

    Що зображує початок вірша? (Безтурботний осінній пейзаж, коли природа вже готується до зимової сплячки).

    Як побудовано вірш? Чому Некрасов обрав таку форму побудови? (Форма діалогу. Передавши слово пшениці і вітрі, Некрасов спробував абстрагуватися від побаченої картини і оцінити її максимально неупереджено).

«У повному розпалі жнива ....»

    Прочитайте вірш.

    Визначте час і місце дії вірша. В якому значенні вживається слово «жнива»? (Час збору врожаю, найгарячішою пори в селі. У цей час селянам доводиться особливо багато працювати (так багато, що з одного значення слова "страждати" - збирати врожай - для них відразу ж слід інше - відчувати фізичну або моральну біль, мука).

    У чому особливість образу у вірші? (Автор переходить від збірного образу багатостраждальної матері до конкретної жінки).

Вірш "У повному розпалі ..." написано в 1862 році, тобто вже після селянської реформи, і в ньому можна побачити ілюстрацію до питання, який буде поставлений Некрасовим у вірші "Елегія": "Народ звільнений, але чи щасливий народ?" Ні, ця селянка далеко не щаслива і, мабуть, не стане щасливою в доступному для огляду майбутньому.

Ця тема тісно пов'язана з патріотизмом і народністю поезії Некрасова. Некрасов вперше в російську поезію ввів образ народу: жінка-селянка, бурлак, селяни-прохачі, будівельники залізниці - всі вони в центрі уваги поета.

«Пам'яті Добролюбова»

    Який образ виникає у вірші? (Мудрий, жив для країни, відкидав мирські насолоди).

    Росію по відношенню до Добролюбова автор вважає «коханкою суворої», яка занадто пізно оцінила всі ті дари, які підніс їй молодий публіцист).

(З літературним критиком, поетом-сатириком і публіцистом Миколою Добролюбовим доля звела Некрасова в 1858 році. Молодий чоловік, який відрізнявся неабиякими літературними здібностями та передовими судженнями, прийшов працювати в журнал «Современник», одним із співвласників якого і був Микола Некрасов. Микола Добролюбов помер в 1861 році від сухот. Йому було всього 25 років).

«Пам'яті Бєлінського»

    Прочитайте вірш.

    Цей вірш було надруковано під назвою «Пам'яті приятеля», а потім поет його перейменував. Чому? (Ім'я Віссаріона Григоровича довгий час було під забороною. Микола Олексійович вважається одним з перших, хто наважився його публічно згадати).

    Чому Бєлінський є ідеалом для Некрасова? (Причиною цього є те, що саме завдяки Бєлінського Некрасов став великим поетом. Коли Бєлінський прочитав вірш Некрасова «Залізниця», він зі сльозами на очах підійшов до нього і сказав: «Чи знаєте Ви, що Ви поет - і поет справжній!» )

Ідеал з'являється в творчості Некрасова, пронизаної безмежній любові до Батьківщини, здатний віддати в ім'я неї життя.

Група №4. Любовна лірика.

    Прочитайте вірші.

    Яку любов ви бачите в ліриці Некрасова? (Любов зігріває людини, допомагає вижити в жорстокому світі)

    Прочитайте вірш.

    * Кому воно присвячене? (Для відповіді на це питання скористайтеся Інтернетом). (Обраниця - НЕ світська левиця і записна кокетка, а звичайна селянська дівчина, 18-річна Текля Вікторова. Вона була доглядальницею поета і настільки віддано за ним доглядала, що Некрасов, знаючи про свою заховай смерті, вага ж вирішив з нею обвінчатися, щоб позбавити її від злиднів і необхідності наймитувати на панів. Після вінчання Некрасов почав кликати дружину Зінаїдою, вважаючи, що це ім'я підходить до його обраниці набагато більше, ніж простонародна Текле. Дівчина не відрізнялася особливою красою, не вміла читати і писати, але при цьому мала феноменальною пам'яттю, тому знала напам'ять практично всі вірші свого чоловіка.

    Що поет говорить про майбутнє своїх віршів? (Автор переконаний, що його слава дуже скоро померкне. Некрасов вважає, що не гідний зватися поетом, так як не зміг присвятити літературі все своє життя).

У любовній ліриці Некрасова тісно переплітаються любов і страждання, а радість і щастя перемежовується сльозами, відчаєм, ревнощами. Ці почуття зрозумілі в усі часи, а вірші хвилюють і змушують співпереживати і сьогодні. Спроби проаналізувати свої почуття знаходять відгук у серцях читачів, і навіть болісна ревнощі і біль від розлуки зі своєю любов'ю, яку відчуває ліричний герой, змушує вірити в світло любові.

2. Висновок. Отже, можна зробити висновок, що становлення Некрасова як поета відбулося завдяки величезній любові до народу, своєї матері, спільну роботу з революціонерами- разночинцами. Широка і багатогранна була діяльність Некрасова. У його творчості знайшли своє відображення реальне життя країни у всіх її проявах. Поет жив тривогами і турботами свого часу, стежив за всіма змінами, що відбуваються навколо. Ніхто в російській літературі не писав про народ з такою проникливою і жалісливий любов'ю, як Некрасов, і нікому не вдалося так глибоко і всебічно розкрити всю складність, суперечливість і непередбачуваність російського національного характеру. Недарма поет сказав про себе:

Я визнаний був оспівати твої страждання
Терпеньем вражаючий народ.

3.Питання. У чому полягають особливості поезії Некрасова? (Обговорення варіантів відповіді).

Особливості поезії Некрасова (запис в зошит):

    Поезія Некрасова відкрила читачам духовний світ російського селянина, його потреби і страждання;

    Герої вносять в вірші нову мова- грубу, неблагозвучную, повсякденне;

    Для лірики Некрасова характерний поліфонізм: голоси автора і героїв зливаються;

    Його поезія завжди соціальна: відображає питання суспільства, пристрої людських відносин.

III . Підведення підсумків.

IV . Д / З. 1. Вивчити напам'ять будь-яке вірш.

2. Зробити письмовий аналіз будь-якого вірша.

Група 1. Тема поета і поезії.

«Муза»

    прочитайте вірш.

    Хто така Муза?

    А як поет зображує Музу?

«Елегія». Жанр - елегія (в даному жанрі виражені настрої сумного роздуми, скорбота, філософські роздуми про життя)

    Прочитайте вірш.

    Чому Некрасов вибрав жанр елегії?

    Про що говориться в 1 строфі вірша?

    Про що йдеться в 2 строфі?

    Про що йдеться в 4 строфі?

    З яким віршем Пушкіна дане вірш перегукується?

«Поет і громадянин»

    Прочитайте вірш.

    Про що сперечаються герої вірша?

    Хто переміг в суперечці?

    Підготуйтеся до читання за ролями уривка вірша.

Група 2. Тема батьківщини і народу.

«Забута село»

    Прочитайте вірш.

    Які картини постають перед нами?

    Чи можна назвати це вірш-ие ліричним?

«Незжата смуга»

    Прочитайте вірш.

    Що зображує початок вірша?

    Як побудовано вірш? Чому Некрасов обрав таку форму побудови?

«У повному розпалі жнива ....»

    Прочитайте вірш.

    Визначте час і місце дії вірша. В якому значенні вживається слово «жнива»?

    У чому особливість образу у вірші?

Група №3. Ідеал громадського діяча.

«Пам'яті Добролюбова»

    Який образ виникає у вірші?

    У чому особливість образу Росії? (

    * Що ви знаєте про Добролюбова? (Для відповіді на це питання скористайтеся Інтернетом)

«Пам'яті Бєлінського»

    Прочитайте вірш.

    Цей вірш було надруковано під назвою «Пам'яті приятеля», а потім поет його перейменував. Чому?

    Чому Бєлінський є ідеалом для Некрасова?

    * Що ви знаєте про Бєлінського? (Для відповіді на це питання скористайтеся Інтернетом)

Група №4. Любовна лірика.

«Ми з тобою безглузді люди ...», «Я не люблю іронії твоєї ...»

    Прочитайте вірші.

    * Кому вони присвячені? (Для відповіді на це питання скористайтеся Інтернетом)

    Яку любов ви бачите в ліриці Некрасова?

    У чому особливість образу жінки?

«Зіні» ( «Ти ще на життя маєш право ...»)

    Прочитайте вірш.

    * Кому воно присвячене? (Для відповіді на це питання скористайтеся Інтернетом).

    Що поет говорить про майбутнє своїх віршів?

Опис презентації ОСНОВНІ ТЕМИ І МОТИВИ ЛИРИКИ Н. А. НЕКРАСОВА по слайдах

Я ліру присвятив народу своєму, Бути може, я помру невідомий йому, Але я йому служив - і серцем я спокійний. Нехай завдає шкоди ворогові не кожен воїн, Але кожен в бій йди. . . Н. А. Некрасов. «Елегія»

Народна доля стає основним змістом поезії, народне почуття - авторським почуттям У долі героя проявляються загальні закономірності життя Жіноча доля символізує долю селянської Росії. Головна тема творчості

ОСНОВНІ ТЕМИ І МОТИВИ ЛИРИКИ Н. А. НЕКРАСОВА 1. Зображення тяжкого життя російського народу. (Доля «маленької людини», доля жінки-селянки.) ( «Поеми:« коробейники », 1861 р;« Мороз, Червоний ніс », 1861 р Вірші:« В дорозі », 1845 р;« Трійка », 1846 р; «Їду чи вночі ...» та ін.)

ОСНОВНІ ТЕМИ І МОТИВИ ЛИРИКИ Н. А. НЕКРАСОВА 2. Тема народного заступництва. Образи вождів революційної демократії в ліриці Некрасов. ( «Пам'яті приятеля», 1853 р; поема «В. Г. Бєлінський», 1855 р; «Пророк», 1874 р; «Елегія», 1874 р; «Пам'яті Добролюбова», 1864 р. Та ін )

«Пам'яті Добролюбова» 1) Розкажіть про час написання вірша. 2) Який ідеал громадського діяча, виражений поетом у вірші?

ОСНОВНІ ТЕМИ І МОТИВИ ЛИРИКИ Н. А. НЕКРАСОВА 3. Тема декабризма. Оспівування подвигу декабристок. Поеми «Дідусь» і «Російські жінки» 4. Тема поета і поезії. ( «Поет і громадянин», 1856 р; «Друзі», 1876 р; Елегія, 1874 р; «Сеятелям», 1876 г.)

Перша збірка творів - 1856 р Структура збірника: Епіграф: «Поет і громадянин» 1 розділ: вірші про народ 2 розділ: сатиричні вірші про можновладців 3 розділ: поема «Сашко» 4 розділ: вірші про поезію, любовна лірика «Поет і громадянин »- поетичний маніфест Н. А. Некрасова

1. Форма діалогу, традиційна для російської літератури: - Ломоносов «Розмова з Анакреонтом» - Пушкін «Поет і натовп», «Розмова книгаря з поетом» - Лермонтов «Журналіст, читач, письменник» 2. Вірш - поетичний маніфест демократичного поета Поет і громадянин

Поет і громадянин 3. Життя поета є жертвоприношення суспільству, Вітчизні. 4. Але поет сумнівається в своїх силах, т. К. Власний шлях не представляється йому безгрішним. Вірш - це і внутрішній діалог поета (поет сумнівається у своєму праві служити високій ідеї).

Вірші на тему «Поети і поезія» «Поет і громадянин» (1856) «Вчорашній день, годині на шостому» (1846) «Блаженний незлобивий поет» (1852) «Муза» (1852) «безвісти я. Я з вами не здобував »(1865)« Свято життя - молодості роки »(1855)« Замовкни, муза помсти і печалі »(1855)« Елегія »(1874)« Пророк »(1874)« Поетові »(1874)« Про муза! Я біля дверей труни ... »(1877)

Запитання і завдання до вірша «Елегія» Чому вірш називається «Елегія»? У чому його схожість і відмінність з елегія російських поетів початку XIX століття? Чому поет називає страждання народу «старої темою»? Як у вірші виражено його ставлення до селянської реформи? Чому автор упевнений, що народ не дослухається його пісням? Як і з якою метою змінюються образні картини і поетичні інтонації в чотирьох частинах вірші? Які рядки вірша є прихованими цитатами або відсилають читача до творчості Пушкіна? Як Некрасов вирішує для себе проблему призначення поета?

ОСНОВНІ ТЕМИ І МОТИВИ ЛИРИКИ Н. А. НЕКРАСОВА 5. Тема батьківщини і природи. ( «Тиша», 1857 р; «Лицар на годину», 1862 р; «На Волзі», 1860 р; «Перед дощем», 1846 р; «Зелений шум», 1862 р; «Батьківщина», 1846 г.)

ОСНОВНІ ТЕМИ І МОТИВИ ЛИРИКИ Н. А. НЕКРАСОВА 6. Тема любові. «Я не люблю іронії твоєї ...», 1859 р; «Ми з тобою безглузді люду ...», 1851 р; «Так, наше життя текла мятежно» 1850 р. Та ін

Розуміючи, що цензура в будь-який момент може заборонити будь-який твір, навіть вже і набране в друкарні, і бажаючи забезпечити журнал матеріалом, яким завжди можна було б заповнити інформацію, що з'явилася пролом, Некрасов разом з А. Я. Панаєвій, яка писала під псевдонімом Н. Станицький, приступив до роботи над великим романом «Три країни світла» (1848 - 1849). У листі до Тургенєва поет зізнавався, що обставини змусили його «пуститися в легку белетристику». Разом з А. Я. Панаєвій Некрасов написав ще один великий роман - «Мертве озеро» (1851). Спільна робота зблизила поета з А. Я. Панаєвій, яку він вже давно любив. Незабаром вона стала його цивільною дружиною.

В середині 1863 року Некрасов розлучився з Панаєвій. Але і після остаточної розлуки Некрасов продовжував любити Панаеву.

Поетичне кредо Некрасова Поетом можеш ти не бути, але громадянином бути зобов'язаний. «Немає науки для науки, немає мистецтва для мистецтва - все вони існують для суспільства, для облагородження, для піднесення людини для його збагачення знаннями і матеріальними вигодами життя. »(1855 г.)

Поет настільки злився з народом, з його уявленнями, ідеалами, що в ліриці авторським «я» став сам чоловік з народу (міський бідняк, солдат-рекрут, кріпак мужик, жінка-селянка, демократ-різночинець). Це їхні голоси, їхні почуття і настрої ми відчуваємо у Некрасова, це вони самі говорять про свій біль, страждання, мрії, кохання, ненависті. Такий образ Л. р вплинув і на художню форму віршів поета.

Псевдоніми Н. А. Некрасова: Н. Н.; Феокліст Онуфріч Боб; Новий поет; Нік - Нек; Перепельскій; Сава намордник; Н. Станицький

1. Став новатором в області змісту і форми: розширив кордони поезії, вважаючи, що об'єктом її може стати будь-яке почуття чи відчуття. 2. Основний напрямок його творчості - соціальна тема. Новаторство М. А. Некрасова

Новаторство М. А. Некрасова 3. В його поезії народ заговорив своїм справжнім, справжнім мовою 4. Ліричний герой поезії Некрасова жив в постійному конфлікті з самим собою: Мені боротьба заважала бути поетом, Пісні мені заважали бути борцем

Особливості стилю Н. А. Некрасова 1. Введення в ліричний вірш епічного елемента: вірші сюжетні, це або розповідь, або сценка, репортаж з місця події. 2. Мова поезії зближується з мовою прози: ділова, публіцистична, суспільно-політична, розмовна лексика.

Особливості стилю Н. А. Некрасова 3. многогеройность лірики, монтажний принцип побудови вірша: герой-персонаж і герой-автор можуть зливатися в ліричному «я» чи ні. «Батьківщина», «Селянські діти» - Л. р близький до особистості автора; «Огородник», «П'яниця» - Л. р - носій селянського свідомості

Особливості стилю Н. А. Некрасова 4. Особливість ритмічного ладу (тон гіркою пісні): повільні трискладові розміри, різностопний метри, дактилічна рима, неточна рима.

Особливості стилю Н. А. Некрасова 5. З'єднання літературного вірша з народним: А) казково-пісенний лад; Б) елементи розмовної мови, прозаизми; В) монолог, діалог; Г) словесно-образний, синтаксичний, негативний паралелізм;

Особливості стилю Н. А. Некрасова 5. З'єднання літературного вірша з народним (продовження): Д) постійні епітети; Е) повтори, анафора; Ж) характерні для народної мови суфікси, частки.

Перелік творів для ЄДІ Вірші: «В дорозі», «Вчорашній день годині на шостому», «Ми з тобою безглузді люди», «Поет і громадянин», «Елегія», «Про Муза! Я біля дверей труни !. . ». Поема «Кому на Русі жити добре» Додатково вірші: «Я не люблю іронії твоєї», «Блаженний незлобивий поет ...», «Слухаючи жахам війни ...», «Лицар на годину», «Сеятелям». Частина С: 1) Своєрідність лірики Н. А. Некрасова 2) Фольклорні мотиви в ліриці Н. А. Некрасова 3) «Душа народу руського» в творах Н. А. Некрасова 4) Тема Батьківщини в ліриці Н. А. Некрасова

Урок 5. Тема. Основні теми і ідеї лірики Н. А. Некрасова

Мета уроку: знайомство з тематикою лірики Некрасова, її своєрідністю.

Методичні прийоми: групова робота, повідомлення учнів, читання віршів.

Хід уроку

I . Перевірка домашнього завдання

1. Переказ конспекту попереднього уроку.

2. Читання напам'ять «Улюблені рядки Н. А. Некрасова».

II . Запис, теми, епіграфа, плану уроку

епіграф:

Некрасов - ціле поетичне держава,

живе за своїми законами.

Р. Гамзатов

I I I. Слово вчителя

Н. А. Некрасов - один з трьох гігантів російської поезії ХІХ століття. Продовживши традиції своїх великих попередників - Пушкіна і Лермонтова, Некрасов в той же час відкрив нову сторінку в історії нашої поезії. Він прокладав свої шляхи в літературі як поет новатор. Його поетичні твори викликали бурхливі суперечки: його вірші називали наближеними до прози, дисертаціями на задані теми, але, тим не менш, Некрасов відразу ж знайшов свого читача.

У чому ж полягає неповторна індивідуальність поезії і новаторство Некрасова?

Некрасовська поезія відкрила читачам духовний світ російського селянина, його потреби, прагнення.

Некрасов у своїх віршах говорив про повсякденні непоетичних явищах: про брудну петербурзької вулиці, про селянина, який під п'яну руку бив дружин, про працю бурлак і т. Д.

Нові герої вносять в вірші і нову мову - часом «грубу», «неблагозвучную», з точки зору прихильників «чистого мистецтва».

Інтонації живої мови впливають і на характер вірша, його ритміку, тому Некрасов широко використовує трискладові рими, передають різноманітні відтінки живого людського голосу.

Для лірики Некрасова характерний поліфонізм: голоси автора і героїв зливаються.

Лірика Некрасова завжди серед людей, їхнє життя, доля глибоко його хвилює. Тому поезія його завжди соціальна: відображає питання суспільства, пристрої людських відносин. Завжди пройняті гражданственностью.

Це своєрідність Некрасівській лірики, звичайно ж, обумовлено і її тематикою, ідейністю.

I V . Читання і аналіз віршів

- Які основні теми лірики Некрасова?

1. Тема поета і поезії.

Вірші для читання і аналізу: «Поет і громадянин», «Муза», «Елегія», «Помру я скоро».

а) «Поет і громадянин» (1856)

- Про що сперечаються герої вірша?

- Хто переміг в цій суперечці?

(В суперечці немає переможця: і поет, і громадянин приходять до висновку, що роль художника в житті суспільства настільки значна, що вимагає від нього не тільки художнього таланту, а й громадянськості, активності боротьби за цивільні переконання).

б) Звучить вірш «Муза» (1852)

- Хто така Муза?

(Муза - 1. У грецькій міфології: богиня покровителька мистецтв і наук. 2. (перен. Зн.) Джерело поетичного натхнення, а також саме натхнення, творчість.)

- А як зображує поет Музу?

(Зображення Музи можна розуміти по-різному. З одного боку, Муза - селянка, тому що селянська тема - серед особливо хвилюють поета, з іншого боку, доля поета, мабуть, символічно уподібнюється долі селянки: як і вона, поет женемо і переслідуємо більш сильними світу цього. Нарешті, можна вважати цей образ ємною метафорою: селянка - сама поезія, приречена в епоху Некрасова кілька применшувати свою гідність, на час «прикидатися прозою», як би справді побути деякий час «мовчазної»)

Також у вірші «Муза» конкретизований образ «блідою, в крові, батогом посіченою Музи», «плаче, скорботної і болять, повсякчас спраглої, принижено яка просить ... згорблений працею, убитої журбою», «неласкавій і нелюбимої».

Образ російської жінки постав у Некрасова і образом самої його поезії, і способом російського життя у всіх її гранях, які поет створив в своїй творчості.

в) «Елегія (1874)

У листі до А. Н. Єрмакову (А. Н. Єрмаков був інженером шляховиків, людиною чуйною і доброю, з великим художнім смаком. Після смерті його дружини сестра Некрасова - Анна Олексіївна - виховувала дітей Єрмакова, а пізніше вийшла заміж за нього) 29 серпня 1874 року Некрасов писав: «Посилаю тобі вірші. Так як це самі мої задушевні і улюблені з написаних мною останнім часом, то присвячую їх тобі, найдорожчому моєму другові ».

Записуємо визначення жанру елегії.

Елегія - жанр вірша, в якому виражені настрої сумного роздуми, скорбота, філософські роздуми.

- Чому Некрасов вибрав жанр елегії?

- Про що йдеться в першій строфі вірша? До кого вона звернена?

(У першій строфі поет звертається до молоді, говорить про тяжке становище народу і визначає високе призначення своєї поезії.)

- Про що йдеться в другій строфі вірша?

(У другій строфі поет висловив своє ставлення до реформи 1861 року й продовжує розвивати тему служіння народу).

- Чим пояснюється велика кількість риторичних питань у другій частині третій строфи? Який сенс цих питань?

(Розмірковуючи про те, що він бачить і чує кругом, поет конкретизує риторичне питання, завершальний другу строфу).

- Про що йдеться в четвертій строфі вірша?

(Некрасов розповідає про те, як приходить до нього натхнення і як пошук відповідей на таємні питання »виливається в гучну, широку пісню).

- Отже, яким представлений народ в «елегії»? Що можна сказати про Некрасова, прочитавши вірш «Елегія»?

(Він людина, яка вміє не спокушайтеся, дивитися і думати. Поет, який створює твори не заради слави, а заради своєї совісті. Цілеспрямований художник, хоча йому відомі коливання і помилки. Але в головному він людина і поет, впевнений: жити можна тільки в служінні народу, а не собі. Не можна бути щасливим, поки народ в біді. це мужній і мудрий чоловік. Вірний друг. Йому ніколи не була байдужа доля молоді, її шляху в житті. Нарешті, це поет, який творить по внутрішньому вільному спонуканню.

Некрасовська муза - страждає, що оспівує народ, що кличе до боротьби, яка протестує, співчутлива народу. Поет повинен бути з народом, служити народу).

2. Тема батьківщини і народу.

слово вчителя

Ця тема тісно пов'язана з патріотизмом і народністю поезії Некрасова. Тому розглянемо, як Некрасов вперше в російську поезію ввів образ народу; бурлак, селяни-прохачі, будівельники залізниці - всі вони в центрі уваги поета.

Сам поет своє звернення до народу пояснює так: «Кожен письменник передає те, що він глибоко відчув. Так як мені випало на долю з дитинства бачити страждання російського мужика від холоду, голоду і всяких жорстокостей, то мотиви для моїх віршів беру з їхнього середовища ». (Зі спогадів Панаєвій).

Вірші для читання: «Роздуми біля парадного під'їзду», «Залізниця», «Забута село», «Школяр», «Незжата смуга», «В повному про розпалі ...»

а) «Роздуми біля парадного під'їзду»

Цей вірш написано в 1858 р У початковій редакції «Роздумів ...» автор висловлював надію, що народ забуде свої сумні пісні, подібні стогону і заспіває веселу пісню. В остаточній редакції немає цій оптимістичній впевненості.

- Які композиційні особливості вірша ви мо жете виділити?

(Композиція цього вірша, як будь-якого твору, представляє особливий інтерес. Навіть при побіжному читанні «Роздумів ...» стає ясно, що основною особливістю вірші є разючий контраст двох світів (з одного боку - «власник розкішних палат», з іншого - знедолені бідняки) .

Одні проти одних теми чергуються в тексті вірша: опис пишного парадного під'їзду випереджає сцену з мужиками, підійшли до нього, не допущеними швейцаром і пішли назад; далі повідомляється про вельможі, його життя і яка уможливила подальшу долю, і в це повідомлення вклинюються (і розбивають його на дві частини) два рядки, що нагадують про минулих мужиків; потім поет повертається до теми народних страждань і нею закінчує вірш. Думки про злиднях прослизають часом і в описах розкоші, в якій потопають сильні світу цього, але ці думки не оформляються у вигляді самостійних тим-компонентів і, отже, не змінюють загального композиційного плану. Переходи від однієї теми до іншої виконані за допомогою різних прийомів, з різним ступенем чіткості (або різкості)).

б) «Забуте село»

- Про що цей вірш? Які картини постають перед очима, читаючи цей вірш?

(Цей вірш зачіпає одну з найсумніших тим російської літератури. Ми згадуємо Гончарівську Обломовку, чеховський «Вишневий сад», які колись були подобою земного раю. Але настали нові часи, і господарі залишають свої володіння. Втім, не про «господарів» сумував Некрасов. Автор напевно шкодує про те, що після всіх змін селянам краще не стало, хоча відкрито почуттів своїх не виражає.)

- Чи можна назвати цей вірш ліричним?

(Цей вірш не можна вважати цілком ліричним: в ньому немає ліричного героя, цього нав'язливого я з його скорботою, обуренням, сповідальністю. Замість усього цього - розповідь, причому інтонація у оповідача злегка іронічна, як якщо б він взагалі нікому не співчував.)

(Але при всій стриманості Некрасова, читачі не упустили між рядків щось грандіозне: забута село - вся Росія! Вірш опубліковано в 1856 р, а роком раніше помер Микола I - старий пан, від якого ніхто не дочекався нічого хорошого. Чи буде краще при новому панові - Олександрі I I . Можна тлумачити і так.)

Показуючи важке життя народу, його страждання, поет переконує нас в одному: вічно так тривати не може, настане час, не скоро, але настане, коли народ «широку ясну грудьми дорогу прокладе собі». Але перш народ треба просвітити, допомогти йому усвідомити свою могутню силу, що треба було зробити народним заступ

3. Ідеал громадського діяча.

Ідеал з'являється в творчості Некрасова, пронизаний безмежній любов'ю до батьківщини, здатний віддати в ім'я неї життя. Приклад високої чесності, душевного благородства, самовідданого служіння батьківщині ми бачимо у вірші «Пам'ять Добролюбова» (1864). Слухаємо вірш.

слово вчителя

Суб'єктивне відчуття громадянина-борця наповнює вірш «Пам'яті Добролюбова». Якщо в перших рядках поет немов стримує свої почуття: сувора, мужня скорбота звучить лише в підтексті, виражається лише в тому, що звертаючись до одного так, немов він живий, говорячи йому «ти», поет разом з тим говорить в минулому часі: « Суров ти був ... »Але чим яскравіше в пам'яті поета постає образ загиблого, тим трагічніше стає відчуття невозвратимой втрати.

Останні два рядки, що нагадують вигук Гораціо над трупом Гамлета, стали крилатими, так як в них настільки сильно виражена скорботу про загибель великої людини.

В кінці вірша Некрасов від думки про загиблого друга, вчителя, переходить до думок про рідну землю, про життя людини. На найвищій ноті, немов горло перехопила біль і говорити більше немає сил, обривається вірш.

У поетичних роздумах поета про друзів народу відбиті риси позитивних героїв, кращих людей часу і неповторні індивідуальні портрети Добролюбова і Бєлінського. У творчості Некрасова тема «Бєлінський» була не тільки глибоко особистою, а й суспільно важливою. У 1853 році, коли ім'я Бєлінського знаходилося під забороною цензури, поет публікує вірш «Пам'яті приятеля» (до п'ятиріччя від дня смерті одного). Бєлінського присвячені і поеми «В. Г. Бєлінський »(1855),« Нещасні »(1856).

Всю свою творчість Некрасов присвятив народу. І важко хворий, він не переставав думати про нього. Так, вірш «Сеятелям» є закликом продовжити боротьбу за визволення народу. Сіячі - це громадські діячі, народні заступники, які повинні нести в народ насіння правди.

4. Некрасов-сатирик.

У російську поезію Некрасов увійшов не тільки як поет-громадянин, патріот, народний співак, а й як сатирик. Іронія - сильна зброя Некрасівській поезії. У «Колисковій» (1845) поет сатирично малює типову кар'єру чиновника

- Який тон вірша?

- Яке відношення поета до свого героя?

Учні слухають читання вірша «Моральна людина».

- Який герой цього вірша?

(Герой сам за себе говорить, а читач обурюється. Поет до героя теж відноситься глузливо. Часом сам себе викриває, показує свою підлу душу).

- Що хотів сказати нам про моральність автор?

(Некрасов хотів показати, яким гнучким стало поняття моральність », як легко його прикласти до будь-якій людині, навіть такому, як герой вірша.)

5. Любовна лірика Некрасова

Говорячи про поезію Некрасова, не можна не відзначити і його любовну лірику. Попередники поета воліли зображувати це почуття в прекрасних миттєвостях. Некрасов, поетизуючи злети любові, не оминув увагою і «прозу життя», яка в любові неминуча.

Звучить вірш «Ми з тобою безглузді люди ...»

- Яку любов ми бачимо в творах Некрасова?

(Любов у віршах Некрасова зігріває людини, допомагає вижити в жорстокому світі.)

слово вчителя

Драматичною була і любов самого поета, яка пов'язала його на довгі роки з Авдотьей Яківною Панаєвій. Вона була його щастям і борошном, викликала цілу серію любовних віршів, відомих під назвою панаевского циклу. Закохані зустрічаються, сваряться, миряться, розлучаються, згадують, І в цьому «романі» стверджується ідеал турботливою, ласкавою жінки - подруги як опори у важкій життєвій боротьбі, як цілительки поета, що зазнає творчі і сердечні муки.

Домашнє завдання

1. Зробити письмовий аналіз будь-якого вірша.

2. «Жанр і композиція поеми« Кому на Русі жити добре ».

3. Знати зміст поеми «Мороз, Червоний ніс».

Поетичний світ Некрасова дивно багатий і різноманітний. Талант, яким щедро нагородила його природа, і надзвичайне працьовитість допомогли поетові створити таку багатоголосу і співучу лірику.

Поговоримо про політичну, громадянську лірику Некрасова. Зустріч з В. Г. Бєлінським зіграла велику роль не тільки в житті, але і в творчості Некрасова. У поета немає особистого життя без творчості, вони завжди взаємопов'язані. Одна відбивається в інший, впливаючи і взаємодіючи один з одним. Під безпосереднім впливом демократичних ідей Болонського поетом створені чудові вірші: "Батьківщина", "Трійка", "Перед дощем", "Їду чи вночі по вулиці темної ...", "Вчорашній день, годині на шостому ..."

Вірш "Батьківщина" багато в чому автобіографічна. Автор, зображуючи справжні події життя, яким він був свідок, творчо їх переосмислює. Вірш це навіяно дитячими спогадами про життя в Грешневе. Воно викриває кріпацтво, деспотизм, повну затурканість селян. Поет описує садибу:

Тема викриття кріпацтва і самодержавства, любов до простої людини, співчуття скривдженим і пригнобленим проходить червоною ниткою через усю творчість Некрасова. Весь жах і безправ'я самодержавної Росії поет зумів відбити в дуже короткому, але дивно ємному за змістом вірші:

Тема Музи, жінки, матері проходить через усю творчість Некрасова, починаючи від ранніх віршів "В дорозі", "Трійка", "Буря" до зрілих творів шістдесятих-сімдесятих років "Мороз, Червоний ніс", "Орина, мати солдатська", " коробейники ".

У Некрасова, як ми вже відзначали, немає чисто любовної лірики. Вона вся просякнута цивільним почуттям. У вірші "Поет і громадянин" Некрасов ставить знак рівності між цими двома словами, закликаючи поета прокинутися від млості і бездіяльності, включитися в боротьбу за благо народу.

Вірш написаний у формі діалогу - спору громадянина з поетом, який закликає талановитого поета підняти свій голос на захист знедолених, убогих, сиріт. Він виконає свій обов'язок, якщо полегшить долю хоча б одному, але поет здатний допомогти тисячам, він не повинен мовчати:

Поет сумнівається в могутність сил своїх, в можливості проявити ці сили на благо Батьківщини. Але громадянин надихає його на подвиг в ім'я суспільного блага:

Поетом можеш ти не бути.

Але громадянином бути зобов'язаний.

Що ж таке - громадянин? Це людина, яка є відповідальною за все, що відбувається на Батьківщині, переживає невдачі і радіє досягненням країни. Він носить її виразки, як свої. Багато віршів поет присвятив конкретним людям, справжнім борцям за щастя Росії: "Пам'яті Бєлінського", "Російському письменнику", "Тургенєву", "Пророк", присвячене Чернишевського. У них поет говорить про духовно близьких йому людей, однодумців і соратників по боротьбі:

Численні вірші Некрасова присвячені опису народної, сільського життя. Некрасов ріс на Волзі. Образ великої російської річки постійно зустрічається в його творах. Зв'язок Некрасова з рідним краєм протягом усього життя постійно впливала на його творчість:

Вірш "Елегія" гідно завершує лірику Некрасова. У ньому поет говорить, що народна тема не може застаріти, поки є нещасні і знедолені, позія не може відвернутися від цієї темиОб'ять неосяжне неможливо. А лірика Некрасова багатоводна, як річка. Ми торкнулися лише малої її частини. Некрасов ж відбив у своїй творчості все різноманіття і складність життя. Його поезія невичерпна, як народна мудрість, і прекрасна, як Росія, якій він служив, на вівтар якої поклав свій талант і життя.

15.Етапи творчого шляху Салтикова-Щедріна. Проблема народу і влади в "Історії одного міста"

Повість М. Е. Салтикова-Щедріна "Історія одного міста" являє собою цикл оповідань, не зв'язаних між собою сюжетом або одними і тими ж героями, але об'єднаних в один твір з огляду на загальної мети - сатиричного зображення сучасного Салтикова-Щедріна політичного устрою Росії. "Історію одного міста" визначають як сатиричну хроніку. Дійсно, історії з життя міста Глупова змушують сміятися і нас, зараз, більш ніж через століття після смерті письменника. Однак цей сміх - це сміх над самими собою, так як "Історія одного міста" - це, по суті, сатирична історія російського суспільства і держави, викладена у формі комічного опису. В "Історії одного міста" яскраво виражені жанрові риси політичного памфлету. Це помітно вже в "Описи градоначальників", особливо в описі причин їх смерті. Так, один був заїдемо клопами, інший розтерзаний собаками, третій помер від обжерливості, четвертий - від псування головного інструменту, п'ятий - від натуги, силкуючись збагнути начальницький указ, шостий - від старань в плеканні народонаселення Глупова. У цьому ряду стоїть і градоначальник Прищ, фаршировану голову якого відкусив предводитель дворянства.

Прийоми політичного памфлету посилені такими засобами художнього зображення, як фантастика і гротеск.

Чи не головною особливістю цього твору, безумовно зас-лужівающей уваги, є галерея образів градоначальників, що не піклуються про долю відданого їм у владу міста, які думають лише про власне благо і вигоду, або взагалі ні про що не думають, так як деякі просто не здатні до розумового процесу. Показуючи образи градоначальників Глупова, Салтиков-Щедрін часто описує справжніх правителів Росії, з усіма їх недоліками. У глуповских градоначальниках можна без зусиль дізнатися і А. Меншикова, і Петра I, і Олександра I, і Петра III, і Аракчеєва, непривабливу сутність якого показав письменник у образі Угрюм-Бурчеева, що правив в найтрагічніший час існування Глупова.

Але сатира Щедріна своєрідна тим, що вона не щадить не тільки правлячі кола, аж до імператорів, а й звичайного, пересічного, сірого людини, що підкоряється правителям-самодура. У цій своїй сірості і невігластві простий громадянин Глупова готовий сліпо коритися будь-яким, самим безглуздим і абсурдним наказам, безоглядно вірячи в царя-батюшку. І ніде Салтиков-Щедрін так не засуджує начальніколюбіе, чиношанування, як в "Історії одного міста". В одній з перших глав твори глуповці, ще іменувалися головотяпами, збиваються з ніг у пошуках рабських кайданів, в пошуках князя, який буде ними керувати. Причому шукають вони не будь-якого, а самого що ні на є дурного. Але навіть найдурніший князь не може не помітити ще більшу дурість прийшов поклонитися йому народу. Таким народом він просто відмовляється керувати, лише прихильно прийнявши данину і поставивши замість себе в градоначальники "злодія-новатора". Таким чином Салтиков-Щедрін показує бездіяльність російських правителів, їх небажання зробити що-небудь корисне для держави. Сатира Салтикова-Щедріна викриває поплічників государя, підлабузників, що розкрадають країну і скарбницю. З особливою силою сатиричний талант письменника виявився в розділі, присвяченому Брудастому-органчика. Цей градоначальник день і ніч писав "все нові і нові спонукання", за якими "хапали і ловили, ееклі і пороли, описували і продавали". З глуповцами він пояснювався тільки за допомогою двох реплік: "розіб'ю!" і "не потерплю!". Саме для цього і був потрібен порожній посудину замість голови. Але апофеозом начальницького ідіотизму є в "Історії одного міста" Уг-Рюм-Бурчеев. Це сама зловісна фігура у всій галереї глупозскіх градоначальників. Салтиков-Щедрін називає його і "похмурим ідіотом", і "похмурим пройдисвітом", і "тугохвостом до мозку кісток". Він не визнає ні шкіл, ні грамотності, а тільки науку чисел, які викладаються на пальцях. Головна мета всіх його "праць" - перетворити місто в казарму, змусити всіх марширувати, беззаперечно виконувати абсурдні накази. За його задумом навіть наречені повинні бути одного зросту і статури. Налетів смерч забирає Угрюм-Бурчеева. Такий кінець ідіота-градоначальника сприймався сучасниками Салтикова-Щедріна як очисна сила, як символ народного гніву.

Ця галерея всіляких пройдисвітів викликає не просто гомеричний регіт, але і тривогу за країну, в якій безголовий манекен може керувати величезною країною.

Звичайно, літературний твір не може вирішити політичних питань, поставлених в ньому. Але те, що ці питання задані, означає, що хтось над ними задумався, спробував щось виправити. Нещадний-ва сатира Салтикова-Єдрино схожа на гіркі ліки, необхідне для лікування. Мета письменника змусити читача замислитися про -льном неблагополуччя, про неправильне державний устрій Росії. Залишається сподіватися, що твори Салтикова-Щедріна досягли мети, допомогли хоча б частково усвідомити помилки, хоча б деякі з них більше не повторювати.

13.Проблема щастя в поемі Некрасова "Кому на Русі жити добре"

Після реформи 1861 року багатьох хвилювали такі питання, як змінилася життя народу в кращу сторону, чи став він щасливий? Відповіддю на ці питання стала поема Некрасова "Кому на Русі жити добре". Некрасов присвятив цій поемі 14 років свого життя, почав роботу над нею в 1863 році, але вона була перервана його смертю.

Головна проблема поеми - проблема щастя, і рішення її Некрасов бачив у революційній боротьбі.

Після скасування кріпосного права з'явилося багато шукачів народного щастя. Одними з таких є семеро мандрівників. Вони вийшли з сіл: Заплатова, Дирявіно, Разутово, Знобішіна, Горєлова, Нейолова, Неурожайка на пошуки щасливої ​​людини. Кожен з них знає, що ніхто з простого народу щасливий бути не може. Та й яке це щастя у простого мужика? Ось ладно поп, поміщик або князь. Але для цих людей щастя полягає в тому, щоб жилося їм добре, а на інших наплювати.

Поп бачить своє щастя в багатстві, спокої, честі. Він стверджує, що марно мандрівники вважають його щасливим, немає у нього ні багатства, ні спокою, ні честі:

Поміщик бачить своє щастя в необмеженій владі над мужиком. Утятин щасливий тим, що йому все коряться. Нікого з них не хвилює народне щастя, вони шкодують, що тепер мають над мужиком менше влади, ніж раніше.

Для простого народу щастя полягає в тому, щоб був урожайний рік, щоб всі були здорові і ситі, про багатство навіть і не думають. Солдат вважає себе щасливим тому, що він був в двадцяти битвах і залишився живий. Стара щаслива по-своєму: у неї народилося реп до тисячі на невеликий гряді. Для селянина-білоруса щастя в хлібці:

З гіркотою вислуховують мандрівники цих селян, але безжально проганяють улюбленого раба князя Переметьева, який щасливий тим, що хворіє "благородної хворобою" - подагрою, щасливий тим, що:

Щастя-то мужицьке складається з нещасть, а вони хваляться ім.

Серед народу є такі, як Єрмілов Гирін. Його щастя полягає у допомозі народу. За все своє життя він ні копієчки зайвою не взяв у мужика. Його поважають, люблять прості

мужики за чесність, доброту, за те, що не байдужий до мужицького горя. Дід Савелій щасливий тим, що зберіг людську гідність, Єрмілов Гирін і дід Савелій гідні поваги.

По-моєму, щастя - це тоді, коли ти готовий заради щастя інших на все. Так виникає в поемі образ Грицька Добросклонова, для якого щастя народу є своє власне щастя:

Любов до бідної, хворої матері переростає в душі Грицька в любов до своєї Батьківщини - Росії. Він в п'ятнадцять років вирішив для себе, чим буде займатися все життя, для кого буде жити, чого доб'ється.

У своїй поемі Некрасов показав, що народ далеко ще від щастя, але є люди, які будуть завжди прагнути до нього і доб'ються, так як їхнє щастя - це щастя для всіх.

41.Історія шукань Дмитра Нехлюдова в фіналі роману Толстого "Воскресіння"

Один з героїв роману Л. М. Толстого "Анна Кареніна" Костянтин Левін з'явився новим образом у росіянці й світовій літературі. Це образ не "маленького", не «зайвого" людини. По всьому своєму складу, змісту мучать його загальнолюдських питань, цілісності натури, властивому йому прагненню втілювати ідею в дію Костянтин Левін - мислитель-діяч. Він покликаний до пристрасної, енергійної суспільної діяльності, він прагне до перетворення життя на основі діяльної любові, загального і особистого щастя для всіх людей,

Образ частково списаний з самого Толстого (про що свідчить прізвище Левін - від Льови, Льва): герой думає, відчуває, говорить безпосередньо від імені письменника. Левін - натура цілісна, діяльна, кипуча. Він приймає тільки сьогодення. Його мета в житті - жити і робити, а не просто бути присутнім при житті. Герой пристрасно любить життя, а це означає для нього пристрасно творити життя.

Левін і Анна - єдині в романі, хто покликаний до справжнього життя. Як і Анна, Левін міг би сказати, що любов для нього значить дуже багато, набагато більше, ніж можуть зрозуміти інші. Для нього, як і для Анни, все життя повинна стати любов'ю.

Початком шукань Левина, можна, мабуть, вважати його зустріч з Облонским. Незважаючи на те, що вони приятелі і симпатичні один одному, з першого погляду можна побачити їх внутрішню роз'єднаність. Характер Стіви двойствен, бо він ділить своє життя на дві частини - "на себе" і "для суспільства". Левін з його цілісністю і лютою захопленістю здається йому диваком.

Саме ця роздробленість, расколотость життя сучасного суспільства змушують Костянтина Левина шукати якесь спільне, що об'єднує всіх справа. Значення сім'ї для Левіна безпосереднім чином пов'язано з основною темою роману - єднання і роз'єднання людей. Сім'я для Левіна - найглибше, вища єднання, яке тільки можливо між людьми. Саме для того, щоб створити сім'ю, він з'являється в далекому йому міському світі, але отримує жорстокий удар. Та, яку він обрав, від якої залежить його доля, відібрано від нього, вкрадена чужим світом. Саме вкрадена - адже для Вронського Кіті, ще не зрозуміла саме себе і свою любов, всього лише дівчинка, якій він запаморочив голову.

Не знаючи, чим замінити втрачене, Костянтин Левін повертається додому, сподіваючись знайти там заспокоєння і захист від світу. Але і ця мрія "свого світу" незабаром терпить крах. Левін намагається з головою піти в роботу, але безуспішно, це не доставляє йому задоволення.

Поступово він знову повертається до думок про спільну справу. Тепер, замислюючись конкретно над особистим і загальним благом, він починає розуміти що спільна справа складається з особистих справ кожного. Зрозуміти це допомагає робота з мужиками в поле. Тут йому відкривається зв'язок між працею і людяністю, працею і любов'ю.

Для подальшого розвитку цього відкриття мають значення зустрічі Костянтина Левина з деякими людьми. Спочатку це зустріч зі старим селянином, в розмові з яким Левина проясняє для себе тему незалежної праці і сім'ї.

Пізніше відбувається розмова у Свіяжского про непродуктивності найманої праці, про селянське і панському господарстві в цілому. Свіяжскій пояснює Левіну переваги капіталістичного господарства. Під впливом всього цього Левін незабаром приходить до думки про пристрій сільськогосподарської артілі на умовах взаємної вигоди. Так з'являється новий теза Левина - стимул особистого щастя як головний двигун людських дій, що з'єдналися з мрією про торжество загального, тепер, в думки про артілі, набуває нової якості: залишаючись самим собою, тобто прагнучи до особистого щастя, він разом з тим починає прагнути до спільного щастя, загальним інтересам. Це вінець всіх шукань Левина на шляхах конкретно-соціального мислення, соціальних рішень. Це апогей його духовного розвитку.

Тепер його мрія полягає в тому, щоб перевернути життя людства! Дотримуючись своєї мрії, яка незабаром терпить крах, він хоче створити всесвітню артіль. Реальність доводить, що спільна справа неможливо в умовах роз'єднаного суспільства.

Герой подумує про самогубство. Але на допомогу приходить любов. Кити і Левін знову разом, і життя для них обох знаходить нове значення. Він визнає свою ідею про артіль неспроможної і щасливий тільки любов'ю. Але потім Левін розуміє, що не може жити тільки щастям любові, тільки своєю сім'єю, без зв'язку з усім світом, без загальної ідеї, до нього знову повертається думки про самогубство. І рятують його тільки звертання до Бога, і примирення, внаслідок цього зі світом.

Відкинути всі підвалини дійсності, проклясти її і в фіналі примиритися з нею - приклад глибокої суперечності в житті і характері одного з найцікавіших героїв Л. Н. Толстого - Костянтина Левіна

Через усю творчість Некрасова проходить образ дороги, яка є символом хресного шляху Росії в пошуках щастя і сенсу життя.

Нерідко в творах Некрасова зустрічається один і той же мотив - зустріч людей різних соціальних станів, які або намагаються зрозуміти один одного, або ж ворожі по відношенню один одному.

Основні теми лірики Некрасова:

1. Тема батьківщини і природи.

( «Тиша», 1857 р .; «Лицар на годину», 1862 р .; «На Волзі», 1860 р .; «Перед дощем», 1846 р .; «Зелений шум», 1862 р .; «Батьківщина», 1846 г.)

"Батьківщина".

Читання вірша.

Питання: Які спогади про дитинство поета відбилися у вірші?

«Лицар на годину».

Читання вірша.

1) Яким настроєм пройнятий вірш?

2) Який сенс назви?

3) Яку роль відіграють в некрасовском вірші образ церкви і зображення на ній апостола Павла з мечем?

«Батьківщина», «Лицар на годину». У віршах відображені тяжкі спогади поета про дитинство, про батька, матері ... Автобіографічна достовірність поєднується з широкими узагальненнями. Родина поета - це Волга, поміщицькі угіддя, сад, будинок. Це і вся Росія. Образ прекрасної, але зганьбленої батьківщини пов'язаний з образом матері.

«Перед дощем», «Зелений шум».

Читання віршів.

(На прикладі віршів покажіть своєрідність Некрасівській пейзажу.)

Природа у Некрасова завжди в русі: ось-ось піде осінній дощ. Несподівано поет переносить читача зі світу природи ( «Перед дощем») в світ соціальних відносин - жандарм везе арештованого по брудній дорозі. У вірші виражені гнів поета і співчуття тому, чий вигляд вгадується за постаттю жандарма.

У «Зеленому шумі» намалювати прекрасний весняний пейзаж міг тільки поет, безмежно люблячий російську природу.

2. Зображення тяжкого життя російського народу. (Доля «маленької людини», доля жінки-селянки.)

( «Поеми:« коробейники », 1861 р .;« Мороз, Червоний ніс », 1861 р Вірші:« В дорозі », 1845 р .;« Трійка », 1846 р .;« Їду чи вночі ... »та ін. )

"В дорозі".

Читання вірша.

1) Про яку людської драмі ми дізнаємося з вірша і що є її причиною?

2) Що непокоїть Грушу, крім роботи?

3) Чому вона плаче - чи тільки від непосильної праці? На який портрет дивиться вона?

4) Чи винен чоловік-візник, чи заслуговує докору за те, що не в змозі зрозуміти дружину?



«В дорозі» - це розповідь про двох поламані долі: оповідача-візника і його дружини - нещасної Груші, змолоду по панської забаганки вихованої в панській родині. Віддана заміж за селянина, вона ніби «чужа серед своїх». «Сам селянин постає як би в новій якості, як людина зі свого приватного долею, зі своїм індивідуальним нещастям. Загальні долі народу виражені як окреме питання, особиста доля ». У вірші виникає образ російської путівця.

«Трійка».

Читання вірша.

1) Яке враження залишається після прочитання вірша?

2) Чому Некрасов так горює через долі дівчини?

3) Які дві життєві дороги, відкриваються перед дівчиною, малює поет?

4) Що несе майбутній страшний світ, який ми вгадуємо в шаленій стрибку трійки і хмільному чаді візника?

Образ «промчавшейся», «шаленою» трійки, що оточує вірш, - це символ нездійсненої, невловимою мрії, що вислизає щастя і надії. «Знай своє місце, холопка!».

3. Тема народного заступництва. Образи вождів революційної демократії в ліриці Некрасов.

( «Пам'яті приятеля», 1853 р .; поема «В. Г. Бєлінський», 1855 р .; «Пророк», 1874 р .; «Елегія», 1874 р .; «Пам'яті Добролюбова», 1864 р. Та ін )

Реалізація домашнього завдання:прочитати напам'ять «Пам'яті Добролюбова», проаналізувати вірш.

«Пам'яті Добролюбова».

Читання вірша.

1) Розкажіть про час написання вірша.

Це роки реакції, неймовірної жорстокості уряду по відношенню до невдоволених грабіжницької «селянською реформою». Некрасов «втрачає» своїх друзів-однодумців. Поетові потрібно немало мужності, щоб вистояти у важкій боротьбі.

2) Який ідеал громадського діяча, виражений поетом у вірші?

Це людина, що гаряче любить батьківщину, мужній, стриманий, готовий віддати своє життя за щастя батьківщини і народу. Некрасов сумує про рано померлого друга:



Який світильник розуму згас!

Яке серце битися перестало!

4. Тема декабризма. Оспівування подвигу декабристок.

Поема «Дідусь» (1870).

Некрасов звертається до епохи декабристів. Роки заслання і каторги не змогли змінити поглядів дідуся-декабриста. Його характер поступово розкривається перед онуком Сашком. Юний герой переймається благородством і красою народолюбних ідеалів дідуся.